Bitcoin Madencileri Bir Saatte 4 Milyon Dolar Kazandı!

Bitcoin (BTC) fiyatının rallisi, dünyanın en büyük blockchain’inin madencileri için de beklenmedik bir durum olduğunu kanıtlıyor.

Blockchain analiz firması Glassnode tarafından sağlanan verilere göre madenciler Perşembe günü 60 dakikada 4.06 milyon dolarlık rekor bir gelir elde etti. İşlem ücretleri, rekor saatlik gelirin 47.000 dolardan fazlasını oluşturdu.

Madenciler, blokları çıkarmak ve halka açık defterdeki işlemleri onaylamak için karmaşık matematik problemlerini çözmek için güçlü bilgisayarlar kullanır. Madenciler, hizmetlerinin bir ödülü olarak, işlem ücretlerinin yanı sıra yeni oluşturulan BTC’lerden de alır.

Şu anda madencilere, çıkarılan her blok başına 6.25 Bitcoin ödeniyor. Bu sayı, her dört yılda bir tekrarlanan madencilik ödül yarılanması (halving) adı verilen bir süreç ile Mayıs 2020’de %50 azaltıldı.

Saatlik madenci geliri. Kaynak: Glassnode

Perşembe günü saatlik gelir tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Günlük gelir, bu hafta başlarında üç yılın en yüksek seviyesi olan 50,78 milyon dolara ulaştı. Ekim ortasından bu yana en az beş kat artışa işaret ederek bu dönemde BTC fiyatındaki artışı yansıtıyor.

Madenci geliri ve Bitcoin rallisi paralel gidiyor

İşlem ücretlerinden elde edilen gelir de geçtiğimiz birkaç ayda önemli ölçüde artarak 9 Şubat’ta 9.14 milyon dolara ulaştı. Son dört ayda Bitcoin’in fiyatı yaklaşık %400 artarak 48.000 doların üzerindeki seviyelere yükseldi.

CoinDesk’te yer alan bir habere göre, Tesla’nın kripto para birimini satın alma kararının ardından kurumsal talepte bir artış öngörüldüğünden; madencilerin geliri 2021 ve sonrasında artmaya devam edebilir. Bu da daha güçlü bir fiyat rallisine yol açabilir. Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere Mastercard gibi ödeme devlerinin kripto para birimlerini desteklediğini duyurmasıyla, işlem ücretlerinden kazanılan gelir yüzdesi artabilir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir