Bank of America Analistleri: Altın Fiyatları İkinci Çeyrekte Bu Zirveleri Görecek!

Altın fiyatları, son günlerde düşüş eğilimini arttırıyor. Ancak Bank of America’daki (BoA) analistler, 2021’de ONS’un 2.000 doların üzerine çıkma potansiyeli olduğunu hala vurguluyor. Bununla birlikte Bank of America analistleri, enflasyon korkuları kontrol altına alındığı için yükselen risklerin arttığını görüyor.

Bank of America analistleri: Altın fiyatları 2 çeyrekte bu seviyelerle yeni zirve yapacak!

Salı günü yayınlanan bir raporda Bank of America analistleri, COVID-19 salgını kritik pazarlardaki fiziksel mücevher talebini ağırlıklandırmaya devam ederken altın piyasasının bazı zorluklarla karşı karşıya olduğunu belirtti. Analistlere göre, ayrıca merkez bankalarının altın talebi yavaşladı ve yatırımcı ilgisini azalıyor. Önümüzdeki zorluklara rağmen Bank of America analistleri, fiyatların ONS başına 2.063 doları bu yıl görebileceğini vurguluyor.

Analistler, üç aylık dönemde ortalama fiyatların ONS başına 2.100 dolar civarında olduğunu belirtiyor. Bank of America analistleri, altın’ın zirvesinin ikinci çeyrekte gelmesinin muhtemel olduğunu söylüyor. Analistler, altın’ın önündeki en büyük engelin enflasyon baskısı olduğunu vurguluyor. Analistler, küresel makro zeminin hızla değiştiğini ve yatırımcıların altına girme cesaretini kırdığını ekliyor. Bank of America analistleri konuya yönelik şu açıklamaları yaptı:

Altın piyasası reflasyonda fiyat için mücadele etti. Yükselen kırılma olayları, daha yüksek nominal oranlarla yansıtıldı. Sonuç olarak, genellikle sarı metalin temel itici gücü olan reel oranlar sonbahardan bu yana dar bir aralıkta kaldı. FED’in kısa vadede beklemede olmasıyla birlikte, kırılma olayları altın için olumlu bir şekilde daha da yükselmeye hazırlanıyor. Yine de nominal oranlardaki son yükseliş eğilimi, tüketici enflasyonu hızlanırken bile altın için yükselişe geçmedi. Para politikası  yeniden ortaya çıkabilir. Sistemdeki aşırı likidite ve borç sürdürülebilirliği gibi temel sorunların çoğu ortadan kalkmadı. Bu nedenle, devam eden zorluklara rağmen altın fiyatlarının nihayetinde istikrar kazanacağına inanıyoruz.

Bank of America analistleri: Altın’da toparlanmanın devam etmesini bekliyoruz

Altın takı talebine bakıldığında Bank of America analistleri, Hindistan ve Çin’deki satışlar yavaş yavaş iyileşmeye başlarken, pandemi öncesi seviyelere ulaşmadan önce daha uzun bir yol olduğunu belirtiyor. Bank of America analistleri konuya yönelik şu açıklamaları yaptı:

İleriye dönük olarak, kısmen ülke ekonomisinin pandemiden kurtulması ve yetkililerin perakende tüketimini teşvik etmesi, aynı zamanda mücevher endüstrisinin bir konsolidasyon döneminden sonra çok daha sağlıklı bir durumda olması nedeniyle toparlanmanın devam etmesini bekliyoruz.

Bank of America, merkez bankası altın talebinin de geçen yıl görülen düşük seviyelerden sonra toplanacağı konusunda iyimser. Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, daha fazla altın tahmini için “Mükemmel Bir Fırtına Geliyor!”: İşte Epik Altın ve Gümüş Tahminleri”isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir