Analist: Tesla Destekli Rallinin Ardından Bitcoin İçin 50 Bin Dolar Yolda!

Bitcoin (BTC), ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) dosyalamasında Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık BTC aldığı ortaya çıktıktan bir gün sonra, 9 Şubat’ta; rallisini 46.000 doların üzerine çıkardı. Tesla’nın alımı haberi yayılmaya başladıktan sonra 8 Şubat’ta büyük borsalarda BTC’nin fiyatı çok kısa bir süre içerisinde 39.000 dolardan 45.000 dolara yükseldi.

Toplu Bitcoin tasfiyesi

Bitcoin fiyatı başlangıçta 45.000 dolara yükseldiğinden, 500 milyon dolar değerindeki kısa pozisyon tasfiye oldu.

Bitcoin vadeli işlem piyasasındaki likidasyon terimi, BTC fiyatının vadeli işlem sözleşmelerinin likidasyon fiyatlarının ötesine kısa bir süre içinde hızla hareket etmesi anlamına gelir. Örneğin bir trader temel sermayesinin 10 katını ödünç alırsa 10.000 ile 100.000 dolarlık Bitcoin pozisyonu alıp satarsa pozisyon; %10’luk bir fiyat hareketinden sonra tasfiye olur.

Bybt.com’un verilerine göre vadeli işlemler piyasasında 1.34 milyar dolarlık vadeli işlem pozisyonları son 24 saatte tasfiye edildi. Cointelegraph analisti Joseph Young’a göre bu, iki eğilimi gösteriyor. İlki, türev piyasasının kısa pozisyon açanlarla dolup taşıyor olması. Tesla haberi çıktığında, birkaç saat içinde yüz milyonlarca dolarlık pozisyon tasfiye olarak büyük bir short squeeze’e neden oldu.

İkincisi, bu durum; Musk 29 Ocak 2021’de Twitter biyografisini “Bitcoin” olarak değiştirdikten sonra bile birçok yatırımcının Tesla’nın aslında Bitcoin’e yatırım yapmasını beklemediğini gösteriyor.

Sırada ne var?

Bu sırada analiste göre, kripto trader’ları, büyük vadeli işlem borsalarındaki aşırı yüksek fonlama oranları nedeniyle temkinli davranıyor.

Piyasanın çoğunluğu Bitcoin satın aldığında veya uzun pozisyon açtığında fonlama oranları artar. Fonlama oranları aşırı yüksek olduğunda, piyasa, kısa vadede yoğun bir düşüşe neden olabilecek bir long squeeze’e maruz kalır.

Bununla birlikte “Loma” olarak bilinen bir kripto trader’ı, piyasanın henüz kendine fazla güvenmediğini söylüyor. Yatırımcıların aşırı derecede güvendikleri ve büyük bir düşüş beklemedikleri bir an geldiğinde, bir düzeltmenin gerçekleşmesinin muhtemel olduğunu söyledi:

“Ben spot BTC pozisyonlarımı kapatmayı düşünmeden önce insanların %70-90 oranında düşüş yaşamamızın ne kadar imkansız olduğu konusunda konuşmaya başladıkları noktaya gelinmesini istiyorum. 2018’de BTC’nin 10.000 doların altına düşmesinin mümkün olmadığını düşündüğümü hatırlıyorum. Ancak 3.500 dolara indik. Asla asla deme.”

Bu sırada CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, borsalara yüklü miktarda stablecoin girişi görülmesinden dolayı yeni keşfedilen alıcı talebinin mevcut olduğunu vurguladı. Ki Young Ju’ya göre bu indikatör, muhtemelen BTC için bir katalizör görevi görecektir:

“İsterseniz bana deli deyin, ama sanırım yakında 50.000 doları göreceğiz. Yeni bir stablecoin depozitosu sinyali gözlemledim.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir