Altın Şirketinin CEO’su: “Altın, Bitcoin ve Altcoin’lere Karşı Bir Koruma”

Avustralyalı bir altın madenciliği şirketinin yönetim kurulu başkanı, Bitcoin (BTC) ve kripto varlıklarındaki patlamanın yatırımcı portföylerinde daha fazla altın külçesi ihtiyacı olduğunu kanıtladığını söylüyor. Melbourne merkezli Newcrest Mining Ltd.’nin CEO’su Sandeep Biswas, Bloomberg’e verdiği röportajda, yatırımcıları yükselen kripto varlık dalgasına karşı bir önlem olarak altın almaya çağırdı.

Biswas, altının “kripto paraların dalgalanmasına karşı bir korunma işlevi görebileceğini” savundu.

Biswas, kripto varlıkların altının cazibesini aşındırıp aşındırmayacağı konusunda ise tartışmayı reddetti. Altını, istikrarı nedeniyle yatırımcılar için faydalı olarak nitelendirdi.

Ayrıca şu ifadeleri kullandı:

“Altın farklı bir yatırım sınıfıdır. Somut bir varlıktır: Onu görebilirsin, dokunabilirsin, hissedebilirsin, biçimlendirebilirsin. Ne istersen onu mücevher haline getirebilirsin.”

Goldman Sachs, Altın ve Bitcoin’in bir arada bulunabileceğini söylemişti

Bloomberg raporu, Goldman Sachs tarafından Aralık ayında yayınlanan; Bitcoin ve altının finans piyasalarında bir arada bulunabileceğini söyleyen bir nota atıfta bulundu. Goldman analistleri, kripto varlıklar güvenli bir liman ürünü olarak altının parıltısının bir kısmını çalarken; değerli metallere olan ilginin de nihayetinde devam edeceği sonucuna varmıştı.

Ancak Goldman, yine de BTC’den altına devam eden bir fon geçişi olduğunu kabul etmişti:

ALTININ REEL ORANLARA VE DOLARA KARŞI SON ZAMANLARDAKİ DÜŞÜK PERFORMANSI, BAZI YATIRIMCILARI BİTCOİN’İN TERCİH EDİLEN ENFLASYON KORUMASI OLARAK ALTININ YERİNİ ALACAĞI KONUSUNDA ENDİŞELENDİRDİ. BAZI YER DEĞİŞTİRMELER MEYDANA GELSE DE; BİTCOİN’İN ARTAN POPÜLARİTESİNİ, ALTININ GÜVENLİ LİMAN VARLIĞI OLARAK STATÜSÜNE VAROLUŞSAL BİR TEHDİT OLARAK GÖRMÜYORUZ.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi geçmişte BTC’nin değerlerinden açıkça şüphe duyan banka, varlıklı yatırımcıların “şeffaflık sorunları” nedeniyle hala kripto para biriminden kaçınma eğiliminde olduklarını eklemişti. Aynı zamanda, “spekülatif perakende yatırımı, Bitcoin’in aşırı riskli bir varlık olarak hareket etmesine neden olur.” ifadelerini kullanmıştı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir