Ripple’dan Çok Konuşulacak İddialar: SEC XRP’nin Yok Olmasından Sorumlu!

Ripple, SEC’in şirketin XRP’yi kayıtsız bir menkul kıymet olarak yasa dışı bir şekilde sattığı yönündeki iddiasını yorumluyor. Ünlü Blokchain şirketi, Ripple davası ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto piyasalarında “hasara yol açtığını” belirtiyor.

Ripple: SEC, Ripple davası ile piyasada gereksiz sorunlar oluşturdu

Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), geçtiğimiz aylarda Ripple’a resmen dava açtı. SEC bu dava kapsamında, Ripple ve şirketin CEO’su Brad Garlinghouse ile kurucu ortak Chris Larsen’ı, XRP aracılığıyla 1,3 milyar dolarlık kayıt dışı menkul kıymet satışı yapmakla suçluyor. Bu gelişmenin ardından XRP’ye olan desteğini sonlandıran 33’ten fazla şirket ve platform oldu. Ripple bu konuyu son raporunda ele alıyor ve şunları söylüyor:

SEC’in iddiaları borsalar, piyasa yapıcıları ve trader’lar arasında gereksiz endişelere neden oldu. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bazı piyasa katılımcılarının bu şekilde tepki vermesi hayal kırıklığı ve yıkıcı. Ripple, XRP’ye karşı bir tür kısıtlayıcı eylem ilan eden 33 piyasa katılımcısını belirledi. Bununla birlikte çoğu şirket, Coinbase de dahil olmak üzere, yalnızca ticaret hizmetlerini askıya almak değil, faaliyetin duraklatıldığını belirtti.

Ripple: SEC “XRP değerinin yok edilmesinden” sorumlu!

Ripple, SEC davasının XRP’nin toplam hacminin %12’sinin etkilendiğini vurguluyor. Ayrıca şirket, SEC’in “XRP değerinin yok edilmesinden” sorumlu olduğunu söylüyor. Ripple raporda şu ifadelere yer veriyor:

Ripple (XRP), Amerika Birleşik Devletleri’nde her zaman tehlikeli bir düzenleme netliği eksikliği olduğunu söyledi. Piyasa katılımcılarının, kripto yenilikçiliğini ve gelişimini destekleyen net kurallar yoktur. SEC dosyalamasından sonra, kripto piyasaları bazı artçı şoklar yaşadı ve hacimler üzerinde olumsuz bir etki yaşandı. Ripple, geçen çeyrekte günde yaklaşık 200 milyon dolarlık XRP hacminin etkilendiğini tahmin ediyor… ABD düzenleyici eylemi tahribata neden oldu. Ayrıca ABD piyasa katılımcılarının, kripto para piyasasından çekilmesine neden oldu. Bu süreçte, XRP hacimlerinin %90’ına yakın bir kısmı bozulmadan kaldı ve birçok piyasa katılımcısı ABD dışındaki XRP ile ilgili işlerle ilerledi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir