JPMorgan Açıkladı: “Büyük Şirketlerden Tesla’nın Bitcoin Hareketini Yapmasını Beklemeyin”

Kripto topluluğu daha büyük firmaların Tesla’nın Bitcoin alımını taklit etmesini bekliyor. Ancak JPMorgan’ın strateji uzmanları bunun olacağını düşünmüyor.

JPMorgan ve Bitcoin

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük yatırım bankalarından biri olan JPMorgan Chase’deki strateji uzmanları açıkladı. Uzmanlar, Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık Bitcoin (BTC) satın almasını farklı yorumluyor. Onlara göre bu alım diğer şirketlerce benzer yatırımı tetiklemeyecek.

Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki bir grup JPMorgan stratejisti, volatil görünüme vurgu yaptı. Onlara göre, Bitcoin’in son derece volatil yapısının ana akım kurumsal yatırımcıları Bitcoin’den uzak tutacak. Bloomberg Salı günü yaptığı açıklamada, stratejistlerin yatırımcılara yazdığı bir nottan bahsetti.

“Ana akım kurumsal hazinelerin Tesla örneğini izleyeceği fikrinin ana sorunu Bitcoin’in volatilitesidir.”

JPMorgan’a göre, kurumsal rezervlerin portföylerindeki Bitcoin’in küçük bir kısmı bile risk unsuru. Çünkü, bu tür şirketler portföy dalgalanmalarını genellikle %1 civarında tutuyorlar. Bu yüzden yüksek düzeyde riskle karşı karşıya. Stratejistler, Bitcoin’in %80 yıllık volatilitesine vurgu yapıyorlar. Bu nedenle yaklaşım portföyün volatilitesini %8’e taşıyacak.

Tesla’nın Hamlesi

Elon Musk’ın Tesla Motors’u, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunduğu bir dosyada 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığını duyurarak 8 Şubat’ta manşetlere çıktı. Haber, zaten yükselen bir kripto piyasasında parabolik bir artışa neden oldu. Ardından Bitcoin 48.000 $’ın üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Büyük hareketin ardından, Galaxy Digital’in kurucusu Michael Novogratz’ın da aralarında bulunduğu bir dizi büyük kripto figürü, “Amerika’daki her şirketin” Tesla’nın bilançolarının bir bölümünü Bitcoin’e tahsis etme kararını takip edeceğine olan güvenini dile getirdi. Grayscale Investments CEO’su Michael Sonnenshein ayrıca, dünyanın yakında Bitcoin’i daha net anlayacağını ifade ediyor.

Bazı kripto oyuncuları ayrıca ABD teknoloji devi Apple’ın kripto varlığını benimseyen bir sonraki kurumsal oyuncu olabileceğini tahmin etti.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir