Cardano Kurucusu Hoskinson: “Ethereum’un Potaya Erken Girme Avantajı Hiçbir Şey İfade Etmiyor”

Cardano Kurucusu Charles Hoskinson Ethereum ile ilgili açıklamalar yaptı. Ona göre, Ethereum’un potaya erken girme avantajı, Cardano’nun blok zinciri olarak hakimiyetine bir tehdit olmayacak.

Ethereum ve Potaya Erken Girmek

Yakın zamanda YouTube’da yayınlanan bir videoda IOHK CEO’su, Ethereum’un ağ etkilerinden ADA’nın etkilenmediğini açıkladı. Hoskinson, 2020’de dağıtılan tüm yeni dApp’lerin yalnızca %31’inin Ethereum’da olduğunu iddia etti.

Ünlü CEO Ethereum için alana erken girme avantajının bir anlam ifade etmediğini vurguladı. Sonrasında ise “bu bir rekabet değil.” dedi.

Hoskinson’ın yorumları, geçen hafta Ethereum taraftarı Anthony Sassono tarafından yapılan yorumlara doğrudan karşılıktı. Sassano, blok zincirlerinin kendilerini “ETH katilleri” olarak konumlandırdıklarına vurgu yaptı. Ancak bu yaklaşımın Ethereum’un ağ etkilerini daha da güçlendirdiğini iddia etti.

Ethereum ağında rekor düzeyde yüksek gaz ücretleri devam ederken ölçeklenebilirlik önemli bir ihtiyaç. Ayrıca ağ hala alandaki kullanıcılar arasında en popüler olanlardan biri olmaya devam ediyor.

Ethereum ve Beklenen Güncelleme

Aslında, Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin geçtiğimiz günlerde yeni Ethereum 2.0 Beacon Chain’in ilk hard fork’u için bir öneri paylaştı. Ağda çok ihtiyaç duyulan yükseltmelerin devam etmekte olduğunun altını çizdi.

HF1 olarak bilinen Beacon Chain’in (işaret zincirinin) ilk hard forkunun temel hedefleri ise şunlar:

  • Müşteri desteği eklemek.
  • Zincirdeki mevcut zayıflıkları düzeltmek.
  • Sharding ve birleştirme gibi daha büyük değişiklikler yapılmadan önce hard fork mekanizmasını kendi içinde test etmek.

Cardano Blok Zinciri

Bu arada, DeFi uygulamaları hala Cardano blok zincirinde şekilleniyor. Ancak, birkaç başarılı Hard Fork Combinator (HFC) etkinliğinden sonra Cardano’nun ağı, DeFi geliştiricileri için onu daha çekici hale getirmeyi amaçlayan çeşitli işlevler ekledi.

Hoskinson bu noktada şu vurguyu yapıyor:

“Pek çok harika haberimiz var. Yeni piyasa açılıyor. Akıllı sözleşme tarafında süper bir ilerleme var. Ayrıca tokenlar geliyor.”

IOHK yöneticisi, Cardano’nun teknolojisinin en yakın komşu blok zincirlerinden “önemli ölçüde daha iyi” olduğunu gözlemleyerek sonuca vardı. Çünkü protokol için doğru kodu geliştirmek için zaman harcadılar.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir