Bitcoin Yatırımcıları Fiyat Dalgalanmalarıyla Nasıl Başa Çıkıyor? Bloomberg Yazarı Açıkladı

Tecrübeli Bloomberg köşe yazarı Nir Kaissar, aynı zamanda varlık yönetimi firması Unison Advisors’ın kurucusu ve eski Ernst & Young danışmanıdır. Kaissar, Bitcoin (BTC) yatırımcılarının benzersiz volatiliteyi nasıl ele aldıklarını, hatta acı verici fiyat dalgalanmalarına rağmen nasıl kârda kalmayı başardıklarını açıkladı.

Bitcoin (BTC) “boşluğa” dikkat ediyor mu?

Kaissar, Bitcoin’in volatilitesinin gerçekte ne kadar büyük olduğunu açıkladı. Amiral gemisi kripto para biriminin fiyatı ile gösterilen yıllık standart sapma, yüzde 200. Yani S&P 500 endeksinden neredeyse 15 kat daha yüksek.

Sonra Chicago merkezli bir finansal hizmetler firması olan Morningstar Inc.’in “Mind the Gap” raporundaki bir “davranış boşluğu” indikatörüne atıfta bulundu. Yatırım fonlarının performansı ile yatırımcılarının elde etmeyi başardığı gerçek kârlar arasındaki farkı gösterir.

Verilerine göre, daha dramatik volatilite daha yüksek boşlukları beraberinde getiriyor. Ortalama olarak, bu gösterge yılda yüzde 0,4 iken, sektöre özgü fonlarda yıllık yüzde 1,35 olarak tahmin edilmekte. Bu nedenle, daha riskli varlıklar büyük boşluklar getiriyor: Bitcoin (BTC) durumunda, bu metrik negatif olmalı, ancak öncü kripto paraya akan para hakkındaki veriler bunun tersini gösteriyor.

BTC yatırımcıları iyi yatırımcılar mı?

Kaissar, Güney Kore’nin önde gelen zincir içi analiz sağlayıcısı CryptoQuant’ın verilerine atıfta bulundu. İstatistiklere göre, yatırımcıların çoğu coin’i fiyatların düştüğü dönemlerde satın aldı. Bu arada, bu dönemler tarihsel olarak rallilerden çok daha kısaydı.

Bu gerçeğe rağmen, yatırımcılar piyasanın sunduğu tüm fırsatları değerlendirdi. Alıcıların yorucu saldırganlığı Bitcoin (BTC) fiyat düşüşleriyle aynı zamana denk geldi. Yazar, şu ifadeleri kullanıyor:

“Yatırımcılar, iki çöküş sırasında Bitcoin’e net 8,5 milyar dolar aktardı ve geri kalan zamanlarda net 3,2 milyar dolar çektiler.”

Bu nedenle, Bitcoin (BTC) ağı için “davranış açığı” indikatörü hesaplansaydı pozitif, hatta “büyük ölçüde pozitif” olacaktı. Tipik Bitcoin (BTC) yatırımcısı, dijital altının tüm tarihi boyunca dile getirilen “düşüşten satın al” sözünü zekice takip etmeyi başardı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir