Bitcoin ve Kurumlar: Kimin Diğerine Daha Çok İhtiyacı Var?

Kurumlar Bitcoin alanına akın etmeye başlamadan önce bir kabul vardı. Kabul, “BTC’nin aşması gereken en büyük engel kurumlardır.” şeklinde idi. Bununla birlikte, son 12 ayda, bu kurumlar varlıklarını hissettirdiler. Hatta Bitcoin fiyatı üzerinde önemli etkiler bıraktılar.

Aslında yazım sırasında Bitcoin 52.000 $’ın biraz altında idi. Şimdi BTC, grafiklerde 2017 ATH’sinin çok ötesinde.

Bitcoin ve Kurumsal Etki: Bir Taşla İki Kuş

Bununla birlikte, söz konusu etki, Bitcoin’e yatırım yapan şirketlerin kârlılığı artırmasıyla iki şeritli bir cadde oldu.

Tesla’nın hazinesine 1,5 milyar dolar değerinde BTC eklemesiyle, Bitcoin’e yatırım yapmak artık zor değil. Aslında, uzun bir süre boyunca, Bitcoin’e yatırım yapan kurumların önemi, Bitcoin’in büyümesi için çok önemliydi.

Yakın tarihli bir Ecoinometrics raporu şimdi yeni bir öneri sunuyor. Varlığı bilançolarında tutan tüm halka açık şirketleri hesaba katacak bir Bitcoin Hazine Endeksi fikri. Aynı şekilde, Ecoinometrics, minimum tutma yüzdesi ve şirketin ABD borsalarında işlem görmesi gerektiği gerçeğini içeren birkaç kılavuz önerdi.

Rapor MicroStrategy, Marathon Patent Group, Square, Riot Blockchain ve Tesla gibi şirketlere yer veriyor.

Hesaplamalara göre, bir yatırımcı 3. yarılanmanın başından itibaren Bitcoin’e girse 12 kat kâr elde edecekti.

Aslında, Endeksin yükselişi şaşırtıcı olmayan bir şekilde Bitcoin ile ilişkilendiriliyor. Aynı zamanda halka açık şirketlerin hisse senedi değeri de artmış durumda. Örneğin, MSTR %600 arttı, Marathon %5500 gibi büyük bir artış gösterdi. Son olarak Riot Blockchain, yarılanmadan bu yana %3500 artış kaydetti.

BTC’nin mi Kurumlara İhtiyacı Var Yoksa Kurumların mı BTC’ye?

Bununla birlikte, yukarıda belirtilen rapor, Bitcoin’e yararı olan birkaç kuruluşu ihmal etti. Galaxy Digital Holdings, elinde 16.402 BTC ile bunlardan biri. Ancak, bir Kanada borsasında listelenmiştir.

GLXY hissesi de geçen yıl %1.203.94 arttı. Bitcoin’in yanı sıra bu halka açık şirketlerin de büyüdüğü ve şu anda BTC’nin muhtemelen daha fazla tetikleyici faktörden bağımsız olduğu bir duruma ulaştığı konusunda açık bir argüman var.

Geçmişten gelen çok sayıda eleştirmen varlığa daha açık hale geldikçe, kripto para biriminin gerçek değeri dünya çapında anlaşılıyor. Trust Fonları, her gün toplam varlığında daha fazla BTC ve ETH ile sorumlu olan Grayscale ile üstel bir oranda büyüyor.

Bitcoin’e giren kurumlar artık eski bir haber olabilir. Bununla birlikte, alakalı kalmak için Bitcoin ekleyen kurumlar, ileriye dönük bir sonraki büyük hikaye olabilir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir