Altın Fiyatı Daha Fazla Düşecek Mi? Altın Uzmanı Açıkladı

Ünlü altın uzmanı ve araştırmacı Lyn Alden, piyasaları yorumladı. Lyn Alden’a göre, altın yalnızca bir enflasyon koruması değil, daha çok reel faiz oranlarına karşı bir korumadır. Lyn Alden’e göre, enflasyon beklentilerindeki büyümeyi geride bırakan yükselen tahvil getirileri, altın fiyatı üzerinde baskı oluşturuyor.

Lyn Alden: Yükselen tahvil getirileri, altın fiyatı üzerinde baskı oluşturuyor

Ünlü altın uzmanı ve araştırmacı Lyn Alden, piyasadaki son gelişmeleri ve altın fiyatlarında yaşanan düşüşü değerlendirdi. Lyn Alden konuya yönelik şunları söyledi:

Altın’ın gerçekte yaptığı şey, sizi enflasyonun tahvil getirilerinden çok daha yüksek olduğu bir ortamdan korumaktır. 2020’de gördüğümüz şey, son birkaç yıldır altın’ın oldukça büyük bir değer kazanmasıdır. Çünkü bu… Şimdi, 2020 yazının sonlarından bu yana, negatif reel getiriler kabaca sabit kaldı.

Ünlü altın uzmanı: Artan getiri ana tehdittir

Özellikle eğrinin long tarafındaki getiriler, yüksek enflasyon beklentileri ile yükseliyor. Ancak, reel getiriler hala negatif %1 civarında seyrediyor. Lyn Alden konuya yönelik şunları söyledi:

Bu devam ederse, tahvil sahipleri için kötü olmanın yanı sıra… Artan getiri fiyatların düşmesi anlamına geldiğinden, mega-cap hisse senetleri veya hatta daha yavaş büyüme oranlarından bazıları üzerinde potansiyel olarak bir baskı oluşturacağı anlamına gelir. Yüksek değerlemelerini haklı çıkarmak için çok, çok düşük iskonto oranları önermesine dayanıyor…

Ekonomik büyümeden bahseden Lyn Alden, hükümet harcamalarındaki büyümenin, tüketici harcamalarında bir miktar toparlanmanın yanı sıra gayri safi yurtiçi hasılayı (GSYİH) artırmaya devam edeceğini söyledi. Lyn Alden, reflasyonist bir ortamda gelişen varlıklara yatırım yapmanın yatırımcılar için bir oyun olması gerektiğini söyledi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir