Monero Topluluğundan Elon Musk’a Çağrı: “XMR Ödeme Yöntemi Olarak Eklensin”

Monero topluluğu, Tesla web sitesinde XMR’ı bir ödeme seçeneği olarak eklemek için bir teklif yayınladı. Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere Elon Musk’ın Tesla’nın elektrikli arabaları için Bitcoin ödemelerini kabul etmeye başlayabileceklerini ima etmişti. Bundan kısa bir süre sonra, Monero topluluğu,XMR’ın da iyi bir ödeme seçeneği olabileceğini öne sürdü.

Monero topluluğu 9 Şubat’ta bir CCS önerisi yayınladı. Bitcoin’in yanı sıra yeni bir Tesla için ödeme seçeneği olarak Monero’nun eklenmesi adına 890 XMR (155.000 dolar) topladı.

Önerinin bir parçası olarak topluluk, 21 günlük bir süre boyunca Musk’ın dikkatini çekmeye çalışacak. Tesla bu girişimi kabul ederse, Monero topluluğu yepyeni Tesla almak için üç hayır kurumu seçecek. Topluluk, tamamen kendileri tarafından finanse edilecek bu teklifin; yirmi bir gün içinde Musk’tan herhangi bir yanıt veya katılım olmaması durumunda geri ödeme sözü verdi.

Monero web sitesine göre, söz konusu çaba; şimdilik toplamda sadece 11 katılımcı tarafından desteklendi.

Teklife göre Tesla hayranları, Bitcoin (BTC) veya Ether (ETH) gibi halka açık ve izlenebilir blockchain’lere kıyasla benzersiz gizlilik özellikleri nedeniyle XMR ile ödeme seçeneğinden yararlanabilir. Topluluk, bazı Tesla sahiplerinin pahalı araçlarını daha gizli hale getirme konusunda rahat olacağını öne sürdü.

Açıklamada şu ifadeler yer alıyor:

“Bir restorandaki sunucunuzun, ödeme yaparken cüzdanınızdaki tüm bakiyeyi bilmesini istemezsiniz, değil mi? Neden araba satın aldığınız bir Bitcoin işleminde sızdırılan tüm bilgileri dünya görsün?”

Monero üzerine mevcut tartışmalar

Teklif, Monero’nun gizlilik özellikleri ve XMR işlemlerini izleme durumu ile ilgili bazı mevcut tartışmaların ortasında geliyor. Kasım 2020’de CipherTrace, Monero işlemlerini takip etme olanağı sunması beklenen bir teknoloji için iki patent başvurusunda bulundu. Monero topluluğu daha önce CipherTrace’in XMR’yi izleme olanağını eleştirip sorgulamıştı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir