Binance Coin (BNB) 2 Saatte İlk 4’e Girdi! Ralliyi Ne Tetikliyor?

Binance borsasının ve Binance Smart Chain’in (BSC) yerel kripto para birimi olan BNB, bu sabah altıncı sıraya yükselmişti. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, 2014’ten bu yana ilk defa Ripple (XRP) CoinMarketCap’te 7. sıraya düşmüştü.

Bu sıralama değişiminin üzerinden iki saat geçmesinin ardından Binance Coin (BNB), Cardano (ADA) ve Polkadot’u (DOT) geride bırakarak dördüncü sıraya sıçradı.

Piyasa değerine göre ilk 7 kripto para birimi. Kaynak: CoinMarketCap

BNB, ADA ve Polkadot’u geçti

Binance Coin’in piyasa değeri yazım sırasında 28,591,774,887 dolar. Kripto para birimi, son 24 saatte %30’dan fazla bir artış ile 183.82 dolardan işlem görüyor. Binance Coin, ilk olarak 2019’un kış aylarında piyasa değerine göre ilk 10 kripto para biriminden biri olmuştu. O zamandan beri, bu bölgeden pek ayrıldığı görülmedi.

Bu yıl 17 Şubat’ta altcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 175 dolara ulaşıp; diğer birçok altcoin’i piyasa değeri ile ezdi.

Binance Coin (BNB)’i ileriye taşıyan faktörler neler?

Çoğu uzmana göre BNB’nin hızlı yükselişi, Eylül 2020’de piyasaya sürülen Ethereum’a rakip olarak çıkarılan Binance Smart Chain’in büyümesiyle bağlantılı. Bu “akıllı ağ”, DeFi uygulamalarını hedefleyen bir ağ.

Özellikle son zamanlarda Ethereum ağındaki inanılmaz yüksek işlem ücretlerinden dolayı Binance Smart Chain’e rağbetin arttığı gözlemlenebilir. BSC’de daha düşük olan ücretler nedeniyle Ethereum’da olduğundan iki kat daha fazla işlem gerçekleşiyor.

Ayrıca, Binance Smart Chain üzerine inşa edilen PancakeSwap DEX’i (merkezi olmayan borsa), CoinGecko verilerine göre, en büyük ikinci merkezi olmayan borsa haline geldi. PancakeSwap şu anda 24 saatlik işlem hacmi açısından Uniswap’tan sonra ikinci sırada yer alıyor.

Bu sırada, Binance Coin’in henüz şimdilik CoinMarketCap’te dördüncü sıraya çıktığı, CoinGecko’da hâlâ altıncı sırada yer aldığını belirtmekte fayda var.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir