Yılbaşından Bu Yana En İyi Performans Gösteren Varlık: Bitcoin (BTC)

Wall Street devi Goldman Sachs’in yayınladığı yeni bir rapora göre, lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) 2021 yılı…

Yılbaşından Bu Yana En İyi Performans Gösteren Varlık: Bitcoin (BTC)

Wall Street devi Goldman Sachs’in yayınladığı yeni bir rapora göre, önder kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) 2021 senesi içersinde sağladığı kazanç başka bütün finansal varlıkları geride bıraktı. Bitcoin’in Göz Kamaştıran Performansı Köklü Wall Street firması Goldman Sachs Ocak ayında sessiz sakin Bitcoin’i “haftalık küresel varlık katagorisi getiri sıralamasına” dahil etti. Şirketin bu hamlesi, Bitcoin’in boğa koşusunu başlatmasından derhal sonra geldi. Bu hamlenin yapıldığı zamandan bu yana Bitcoin, hisse senetleri, tahviller, petrol, altın gibi başka varlık sınıflarına karşı çok daha iyi performans gösteriyor. Goldman Sachs’in raporuna göre 4 Mart itibari ile BTC’in yılbaşından bu yana getirisi (YTD) %70 orantısında bulunuyor.

Bitcoin’in derhal altında ise %35 ile enerji sektörü bulunuyor. “BTC İyi Performansına Devam Edecek” Rapor, Bitcoin‘in senenin geri kalanında da Goldman sıralamalarına hakim olmaya devam edeceğini ifade ediyor ve bunun birtakım gerekçelerini sıralıyor. Petrol fiyatlarının toparlanması enerji sektöründeki getirileri artırmayı başarırken, geride bıraktığımız hafta borsadaki satış baskısı S&P 500 Endeksinin YTD’sini aşağı yukarı sıfıra indirdi. Rapora göre, altın en kötü performans sergileyen varlık olarak kayıtlara geçti. Yapılan açıklamalara göre, geleneksel yatırımcılar Bitcoin‘i enflasyona karşı bir koruma olarak giderek daha çok benimsiyor ve altının %10’luk düşüşünün aksine BTC‘nin %70 YTD getirisi büyük bir faktör olarak insanların karşısına çıkıyor. Öte yandan Goldman Sachs’in raporuna göre, Operasyon Direktörü (COO) John Waldron Reuters’e yaptığı açıklamalarda, firmanın müşteri talebindeki artışa cevap olarak Bitcoin amacıyla birtakım seçenekleri araştırdığını dile getirdi. Goldman doğrulusunda oluşturulan yakın tarihli bir ankete göre, bankacılık devinin müşterilerinin aşağı yukarı yüzde 40’ı kripto para birimi yatırımı yapıyor.