XRP neden yükseliyor? Fiyat kısa sürede ikiye katlandı

Uzun zamandır yatay bir seyir izleyen ve Ripple şirketinin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından dava edilmesi nedeniyle zor günler geçiren kripto para XRP, bugün çarpıcı bir fiyat artışı yaşadı. Ripple tarafından piyasaya sürülen bir kripto para olan XRP, gün içinde 0.28 dolardan işlem görürken hızlı bir artışla 0.52 dolara kadar yükseldi. Fiyat …

XRP neden yükseliyor? Fiyat kısa sürede ikiye katlandı

Uzun vakittir yatay bir seyir izleyen ve Ripple şirketinin AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından dava edilmesi hasebiyle zor günler geçiren kripto para XRP, bugün çarpıcı bir ücret artışı yaşadı. Ripple tarafından piyasaya sürülen bir kripto para olan XRP, gün içinde 0.28 dolardan işlem görürken hızlı bir artışla 0.52 dolara kadar yükseldi. Ücret daha sonra 0.40 dolar düzeyine çekilirken gün içi hareket yüzde 85’e erişti. XRP neden yükseliyor, bu kuvvetli artışın arka tasarınında neler var? Geçtiğimiz günlerde Dogecoin’de (DOGE) de kısa müddette %1000’e varan kuvvetli bir ücret hareketi görülmüştü. XRP’deki hareket, bundan uzak olsa da altında yatan sebebin aynı olduğu söylenebilir:

“Pump” grupları. “Pump” grupları, ücreti yükseltmek için binlerce kişinin bir araya gelip aynı coin’i satın aldığı gruplar olarak dile getirilebilir ve bunlar yaygın olarak Telegram’da bulunuyor. Grup organizatörleri, evvelce düşük düzeylerde alım yapıp, fiyat yükseldiğinde satmak üzere yatırımcıları alıma yönlendiriyorlar lakin bu grupların yönlendirmeleriyle küçük yatırımcılar büyük paralar kaybediyor. Şu anda XRP’de bu şekilde örgütlenen bir Telegram grubu mevcut ve on binlerce azaya sahip. Aza sayısını da her dakika binlerle artırıyor. Diğer taraftan Ripple, bir gün evvel SEC tarafından açılan dava üzerine ilk resmi cevabını mahkemeye sundu.