XRP fiyatı duruşmadan gelen haberle yükseldi

Dünden bu yana yükselişte olan XRP’nin fiyatı, Bitcoin başta olmak üzere piyasanın geri kalanı düşerken de sabit kaldı. Kripto para, bugün 0.55 dolara ulaşarak bir aydır görülmeyen seviyelere çıktı. XRP’nin yüzde 10’u aşan bu yükselişinin arkasında ne var? Bu fiyat hareketine SEC-Ripple davasında dünkü keşif duruşmasından gelen haberlerin etkili olduğu düşünülüyor. Duruşma, XRP yatırımcılarının kripto …

XRP fiyatı duruşmadan gelen haberle yükseldi

Dünden bu yana yükselişte olan XRP’nin fiyatı, Bitcoin başta olmak üzere pazarının geri kalanı düşerken de sabit kaldı. Kripto para, bugün 0.55 dolara erişerek bir aydır görülmeyen civarlara çıktı.

XRP’nin yüzde 10’u aşan bu yükselişinin gerisinde ne var? Bu fiyat hareketine SEC-Ripple davasında dünkü keşif duruşmasından gelen haberlerin etkili bulunduğu düşünülüyor. Duruşma, XRP yatırımcılarının kripto para borsalarının XRP’yi dava sonuçlanmadan evvel yeniden listeleyebileceği konusu ile alakalı umutlanmasını sağladı.

SEC’nin Ripple CEO’su Brad Garlinghose ve idare kurulu başkanı Chris Larsen’in şahsi finansal bilgilerini alma talebinin konuşulduğu duruşmada bir SEC avukatı, sadece Ripple ve Ripple’ın iştiraklerinin XRP satışlarının yasa dışı olarak değerlendirilebileceğini belirtti. Duruşmayı yorumlayan Avukat Jeremy Hogan, bu halde XRP’yi iki ay evvel listeden çıkaran borsaların menkul değer yasalarını ihlal etmediğini ve XRP’yi yeniden listeleyip satmaya başlasalar bile yasa dışı olmayacağı için bunun mühim bulunduğunu analiz etti. Hogan ilaveten SEC yönünden halihazırda alınmış ya da yolda olan çok sayıda eylemsizlik mektubu bulunduğunu ön görü ediyor.

Öte yandan haber, XRP topluluğu içersinde viral oldu. #RelistXRP etiketiyle borsaların XRP’yi yeniden listelemelerinin talep edildiği bir kampanya yapıldı. Sadece Avustralya’da kampanyayla alakalı en az 24 bin tweet paylaşıldı. Bu arada geçen zamanlarda İsviçreli bir kripto para borsası olan Lykke, Ocak ayında listeden çıkardığı XRP’yi yeniden alım satıma açma kararı almıştı. Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir.

Her yatırım kararı bireylerin kendi mesulluğu altındadır. Bitcoinci.net  ve bu içeriğin yazarı, şahsi yatırım kararlarından mesul tutulamaz.