XRP Capital kurucusu Michael Arrington: XRP’ye Howey testi mantık dışı

Yüksek teknoloji odaklı girişim şirketleri ve startup’larıyla ilgilenen çevrim içi medya kuruluşu TechCrunch’ın kurucusu olan Michael Arrington, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC’nin Ripple’a açtığı davayı değerlendirdi ve XRP için Howey test modasının artık geçtiğini ve teknoloji devrinde kullanılmasının mantık dışı olduğunu söyledi. Bir yatırımın katılımcılarının, diğer tarafın yapacağı işlere bağımlı olup olmadığını gösteren …

XRP Capital kurucusu Michael Arrington: XRP’ye Howey testi mantık dışı

Yüksek teknoloji odaklı teşebbüs şirketleri ve startup’larıyla ilgilenen çevrim içi medya kuruluşu TechCrunch’ın kurucusu olan Michael Arrington, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu SEC’nin Ripple’a açtığı davayı değerlendirdi ve XRP için Howey test2 modasının artık geçtiğini ve teknoloji devrinde kullanılmasının mantık dışı olduğunu söyledi. Bir yatırımın katılımcılarının, diğer tarafın yapacağı işlere bağımlı olup olmadığını gösteren Howey testinin bugünlerde geçerli olup olmadığının tartışılması gerektiğini belirten Arrington, burada kripto para evrenindeki gelişmeleri de göz önüne alarak yorum yapılması gerektiğini söyledi. 

Ripple CEO’su: SEC davası sonrası 15 yeni müşteri kazandık Howey testiyle alakalı olarak Investopedia’da, “Ortak bir girişime yatırım yapan bir kişinin ele geçireceği kâr, yalnızca kurucu veyahut üçüncü bir tarafın performansına bağlıysa, bu bir yatırım sözleşmesidir” izahı yapılıyor. Ancak Howey testi Arrington’a göre dijital dünya için geride kalmış ve uygun olmayan bir sorgulama metodu. Howey testi 1946 seneninde portakal ağaçlarının kullanımı nedeni ile çıkan bir tartışma neticesinde oluşturulan bir test2… “Her şey SEC’nin ağzından çıkacak kelimelerle tanımlanıyor” Bir varlığın menkul değer olup olmadığının SEC’nin ağzından çıkacak sözlere bağlı olduğunu ve müessesenin bir şeyin menkul değer olup olmadığının göstergesi için herkesin onun tanımlamalarını kullanmasını istediğini belirten Arrington, “Kripto varlıkları dolar ile değerlendiriyoruz zira para kazanmak için onları alıyoruz ve artık dolara da inanmıyoruz” diye konuştu. Bu tür kripto paraların birer menkul değer olup olmadığı sualini da cevap veren Arrington şu ifadeleri kullandı: “Bu değişir ancak menkul değer ise SEC o vakit sizin canınızı acıtabilir. Aslında şu mantıkla bakarsanız hepsi menkul kıymet oluyor. Çünkü biz bu varlıkları, doların şu an yaptıklarından savunmak için alıyoruz. Fakat hayır! Biz Howey testine bakıyoruz. Çağdaş dünyada tamamiyle kullanışsız olan yüz senelik bir teste… Bu çok absürt…” Arrington ayrı olarak SEC’nin de aslında XRP‘nin bir menkul kıymet olmadığını düşündüğünü fakat bunun kendi, ehemmiyetsiz fikirlerinden ibaret olduğunu söyledi. Malum SEC, Ripple Labs ve ehemmiyetli miktarda XRP tuttukları dile getirilen iki yöneticisine, kayıt dışı dijital menkul kıymet önerisi aracılığıyla 1.3 milyar dolar topladıkları gerekçesiyle dava açmıştı. TechCrunch’ın kurucusu, bir şeyin menkul kıymet olup olmadığını belirten koşulların tamamen meblağsız olduğunu ve konunun en nihayetinde, “zenginlere mi yoksa herkese mi işlem yapma hakkı” tanınacağına geldiğini, ve davadan konuyla alakalı bir netlik çıkmasını umduğunu belirtti.

Arrington’a göre SEC giderek değişen bir müessese ve isteği, yürütme uzuvunun isteğine bağlı olacak. Diğer taraftan Arrington’un da, 2017’de kurulan ve blokzincir teknolojisine XRP kullanarak yatırım yapan, dijital varlık idare şirketi XRP Capital’in kurucusu olduğunu da belirmek gerek. Davayla alakalı olarak bir takım borsalar Ripple’ın yanında dururken, Uphold borsası da SEC’nin yatırımcıları savunmak için böyle bir hamle yaptığını ancak, perakende müşteriyi milyarlarca dolar zarara uğratacak şekilde XRP’yi değersiz kılacak bir kararın da bu amaçla örtüşmeyeceğini belirtiyor. Ripple da, kendileriyle hiçbir irtibatı olmayan sayısız suçsuz yatırımcının bu davadan etkilendiğini ve zarar ettiğini, ayrıca davanın borsalar, piyasa yapıcılar ve trader’lar için suyu bulandırmaktan başka bir işe yaramadığını izah etmişti.