Vitalik Buterin, Ethereum Merge Summit’te konuştu: O zirveden önemli notlar

Vitalik Buterin’in de katıldığı “Ethereum Merge Summit”, önceki gün online olarak tertiplendi. Zirvede, Ethereum 2.0 güncellemesine ve Ethereum’un yol haritasına dair detaylar paylaşıldı. Zirvede değinilen detaylarla birlikte, bu ay Berlin Çatallanması tamamlanan popüler blok zincirinin geleceğini ve “Merge” sonrası gerçekleşecek aşamaları sizler için derledik. Ethereum Merge Summit Sunumunda Ethereum’un PoW (Proof-of-Work) ve PoS (Proof-of-Stake) katmanlarına …

Vitalik Buterin, Ethereum Merge Summit’te konuştu: O zirveden önemli notlar

Vitalik Buterin’in de katıldığı “Ethereum Merge Summit”, evvelki gün online olarak tertiplendi. Dorukta, Ethereum 2.0 aktüellemesine ve Ethereum’un yol haritasına değin ayrıntılar paylaşıldı. Dorukta değinilen ayrıntılarla beraber, bu ay Berlin Çatallanması bitiren popüler blok zincirinin geleceğini ve “Merge” sonrası gerçekleşecek mertebeleri sizler için derledik. Ethereum Merge Summit Sunumunda Ethereum’un PoW (Proof-of-Work) ve PoS (Proof-of-Stake) tabakalarına değinen Buterin, ayrıntıları ETH Evrensel’in YouTube kanalında paylaştı. Ethereum, 2.0 aktüellemesiyle birlikte işlem ispatı algoritmasına geçecek. Ama, bu aktüelleme uzun soluklu bir serüven ve ana yürütme tabakasının tümüyle PoS algoritmasını kullanması vakit alacak.

Genesis ile birlikte başlayan PoS konsensüs tabakası, Merge adımında, Ethereum’un ana işletim tabakasıyla birleşecek. Yol haritasına göre; PoS tabakanında, Altair Çatallanması ve ana yürütme tabakanında Londra Çatallanması aktüellemesi bizleri bekliyor. Buterin, Merge sonrasında olmak üzere bir tane daha çatallanma tasarıladıklarını belirtti. Ölçeklendirilebilir Ethereum Sunumda Ethereum’un yaşadığı en ehemmiyetli meselelerden biri olan ölçeklendirilmeye konusunda çözümlerden de söz edildi. Buterin, ölçeklendirilebilirliği kolaylaştırmak için adımları ağır ağır atacaklarını ve bu şekilde geliştiricilerin daha kolay alışabileceğini belirtti. Buna paralel olarak, önce topluluk temelli çalışmalar garanti altına alınacak. Hemen peşinden, dolaysız eklentili depolama (DAS) güvenlik protokolü kullanılacak. Ek olarak, data uygunluğu örneklemesi kullanılarak ölçeklendirilme kolay bir şekilde gerçekleşecek. Kaynak: ETHGlobal Ethereum, PoS algoritmasına geçiş yaptığı vakit güvenlik düzeyini arttırmak vaziyetinde. Zira, PoW algoritması kullanan blok zincirleri etraf arkadaşı olmasa da PoS’a mukayese et daha güvenli. Bu amaçla, blok önerilerinin yapıldığı vakitki anonimlik düzeyinin arttırılmak istendiğini görüyoruz. Güvenliğin sağlanması için kazançlan yeniliklerden bir ötekisi de Onaylanabilir Gecikme Işlevleri (VDFs). Ethereum üzerinde çalışan uygulamaları direk ilave edecek VDFs ile topluluğa dayanan bir güven ortamı oluşturulacak. Proof-of-custody eklentisi sayesinde hem güvenlik arttırılacak hem de blok verilerinin kayıt altına alınması bir nevi teyit edilecek. Gas hesapların çıkarılması İleriki tarihlerde gerçekleşecek çatallanmalar ve neticesinde bitirecek birleşme ile Ethereum yüksek işlem fiyatlarından kurtulabilir. Buterin, sunumunda anlatmaktan en çok hoşnut olduğu bölümün “gas” hesapların çıkarılması olduğunu belirtti. Peki, bu ne manaya geliyor? Ethereum Transfer Akışı, ETH Global Blok zinciri platformlarında transferlerin tesirli bir şekilde yapılabilmesi için imza atma işleminin gerçekleşmesi gerekiyor. Ethereum’un günümüzdeki işleyişine baktığımızda, transferler ilk önce gas hesaplara uğrayıp hemen peşinden çoklu imza ve en sonunda de alıcıya erişiyor. Aracıları ortadan kaldırmayı amaçlayan bir teknoloji için bu kadar durak oldukça fazladır. Tam da bu noktaya parmak basan aktüelleme, gas hesapların kaldırılmasını amaçlıyor. Böylelikle, akıllı kontraktlar ve Ethereum üzerinde çalışan merkeziyetsiz uygulamalar daha tesirli çalışabilecek.

Netice Ethereum, birleşme mertebesi ve akabinde geçilecek pay ispatı algoritmasına son derece emin adımlarla gidiyor. Layer 2 için uygulanan “işlevsellik kaçış hızı” ve “dayanıklı güvenlik” çözümleri bir kenara dursun, Layer 1 gelişimi için hala yapılabilecekler mevcut. Böylelikle, en azından geçiş sürecinde transferler daha tesirli yapılabilir. Şayet birleşme önceden gerçekleşirse, tasarılanan Shanghai Çatallanması ileri tarihlere taşınabilir. Her halükarda, “Merge”, NFT transferlerinden akıllı kontratların imalatına kadar bir hayli alana dokunacak ve Ethereum Ana Ağı bir hayli işlevsellik kazanacak gibi gözüküyor.