VakıfBank’tan KOBİ’lere 250 milyon dolarlık destek paketi

VakıfBank, Dünya Bankası ile gerçekleştirdiği 250 milyon dolarlık kaynak temini anlaşmasıyla, salgından etkilenen KOBİ’lere yönelik geniş kapsamlı bir destek paketi hazırladı. Türkiye’de salgının ekonomik etkilerini azaltmak amacıyla Dünya Bankası’ndan uzun vadeli kaynak temin eden VakıfBank, işletmelere özel hazırladığı paketle reel sektöre destek olmaya devam ediyor. Salgın Destek Paketinden, Dünya Bankası KOBİ tanımına uyan 250’nin altında […]

VakıfBank’tan KOBİ’lere 250 milyon dolarlık destek paketi

VakıfBank, Dünya Bankası ile gerçekleştirdiği 250 milyon dolarlık kaynak temini anlaşmasıyla, salgından etkilenen KOBİ’lere yönelik geniş kapsamı geniş bir destek paketi hazırladı. Türkiye’de salgının ekonomik tesirlerini azaltmak emeliyle Dünya Bankası’ndan uzun vadeli kaynak temin eden VakıfBank, işletmelere özel hazırladığı paketle reel sektöre yardımcı olmaya devam ediyor.

Salgın Destek Paketinden, Dünya Bankası KOBİ tanımına uyan 250’nin altında çalışan sayısına sahip gerçek ve tüzel kişi işletmeleri yararlanabilecek. Salgın koşullarına uyum sağlamak için iş ortamında çeşitli sıhhat tedbirleri almış veyahut alacak olan, salgın koşullarına uygun dijital ve inovatif analiz eder geliştirmiş ya da geliştirecek olan işletmeler destekten yararlanabiliyor. İşyerinin düzenli dezenfekte edilmesi, çalışan sağlığı tertip etmeleri, sosyal mesafeyi iyileştirmek için işyeri ortamında yapılan yenilemeler, salgın tedbirlerini veya salgın ortamında dijitalleşme ve otomasyonu artırarak yeni ürün ve hizmetler yaratma, yeni pazarlama kanallarını ve yeni iş çözümlerini hayata geçirmek için yapılar harcamalar bunlar arasında bulunuyor.

Tek seferde sağlanan en büyük montanlı kredi VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, “Global manada belirsizliklerin devam ettiği bu süreçte, Dünya Bankası ile yıllardır devam eden iş birliğimizin devamı niteliğinde uygun fiyatlı ve uzun vadeli yeni bir kaynak getirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu bu arada VakıfBank’ın beynelmilel kalkınma bankaları özelinde tek seferde sağladığı en büyük montanlı kredi olma özelliğini de taşıyor” ifadelerini kullandı. Üstünsalih, “Paket dahilinde bir firma tek seferde 3 milyon dolar ve muadili TL, euro en yüksek kredi kullanabilirken, bu meblağ toplamda ise 6 milyon dolar ve muadili TL, euro olabilecek” diye konuştu. “Kadınlara özel destek” Salgın Destek Paketi dahilinde senelik cirolardaki düşüşler göz önüne alınarak salgından en çok etkilenen KOBİ’leri, kadın teşebbüsçüleri, genç işletmeleri ve kalkınmada öncelikli yörelerde faaliyet gösteren firmaları desteklemeyi amaçladıklarını belirten Üstünsalih izahında şunları da aktardı: “İnanıyorum ki bu kredilerimiz işletmelerimize iyi gelecek. Dünya Bankası’ndan sağladığımız toplam 250 milyon dolarlık kaynağın 100 milyon dolarlık bölümü, SADEK-Kadın İşletmesi, 5 yaşa kadar işletme ve gelişen bölge işletmesi özelliği taşıyanlara, 125 milyon dolarlık bölümü ise SADEK-diğer işletme özelliği taşıyan işletmelere kullandırılacak. Kaynağın 25 milyon dolarlık bölümü ise ‘Salgın Destek Paketi’nden yararlanabilecek işletmelere kullandırılacak” İstihdamın savunması ve artırılması amaçlanıyor Mevzubahis paket kapsamında kredi vadesi süresince istihdamını savunan veya artıran işletmelere kredi vade yapısında teşvik uygulanacağının da aktaran Üstünsalih, “Kredi vadesi boyunca istihdam sayılarını savunma veya artırmayı taahhüt eden firmalarımıza, 60 ay vadeye kadar aynı getiri oranlarıyla kullandırım yapacağız. Böylelikle istihdamın savunması ve artırılması ile ilgili da hedefimize erişmeyi amaçlıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.