Vakıfbank’tan 40 milyar TL’lik yeni kredi paketi

VakıfBank, yerli üretimi desteklemek ve istihdamı korumak amacıyla imalatçı ve ihracatçı firmalara 40 milyar liralık yeni kredi paketi açıkladı. VakıfBank’tan yapılan açıklamaya göre, banka, Türkiye ekonomisine sağladığı katkılara “işletmelerimiz de ülkemiz de zaman kaybetmesin” anlayışıyla bir yenisini daha ekledi. Üretim ve yatırım ortamını desteklemeyi ve istihdama katkı sağlamayı amaçlayan VakıfBank, imalat, ihracat ve ithal ikame […]

Vakıfbank’tan 40 milyar TL’lik yeni kredi paketi

VakıfBank, yerli imalatı desteklemek ve istihdamı savunmak emeliyle imalatçı ve ihracatçı firmalara 40 milyar liralık yeni kredi paketi izah etti. VakıfBank’tan yapılan izaha göre, banka, Türkiye ekonomisine sağladığı katkılara “işletmelerimiz de ülkemiz de vakit kaybetmesin” anlayışıyla bir yenisini daha ilave etti. İmalat ve yatırım ortamını desteklemeyi ve istihdama katkı sağlamayı amaçlayan VakıfBank, imalat, ihracat ve ithal ikame emelli ürün üretmek emeliyle yatırım yapacak firmalar başta olmak üzere stratejik ehemmiyete sahip sektörlerde faaliyet gösteren firmalara yönelik yeni bir kredi paketi oluşturdu. Sektörde bir öncelikle, “TCMB siyaset getiri oranına endeksli” şekilde kullandırılacak “Çıpa Kredisi” faiz oranı, TCMB politika faiz oranına bağlı olarak aşağı istikametli değişecek. Ayrı olarak kredi vadesi süresince yukarıya istikametli bir faiz artışı da yapılmayacak. “İmalat ve yatırımlara ara verilmesini istemiyoruz” İzahta bankanın yeni ürününe ait izahları yer alan VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, geçmişte olduğu gibi bugün de değer üreten her kesimin yanında olduklarını bildirdi. Ülkesine inanan, yerli imalattan vazgeçmeyen, ihracat hedeflerine katkı sağlayan firmaların kendileri için özel bir ehemmiyet taşıdığını vurgulayan Üstünsalih, “Bilhassa salgın sürecinde imalata devam etmiş, tüm zorluklara karşın istihdamdan vazgeçmemiş işletmelerimizin her daim yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz.” ifadesini kullandı. Üstünsalih, yeni kredi paketiyle imalatçılara da ihracatçılara da omuz vermeyi amaçladıklarını, firmaların imalatlarına ve yatırımlarına faizlerin düşmesini bekleyerek ara vermesini ve ülkenin zaman kaybetmesini istemediklerini istediklerinin vurguladı.

“Sektörde bir ilki gerçekleştiriyoruz” VakıfBank Genel Müdürü Üstünsalih, yeni kredi paketinin TCMB politika faizine endeksli olarak kullandırılacağını ve TCMB politika faizi düştükçe, kredi faiz oranının da düşeceğini, kredinin bu istikametiyle sektörde bir ilk olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi: “Başta imalatçı ve ihracatçı firmalarımız olmak üzere işletmelerin kullanımına sunacağımız yeni kredi paketimiz, 2 milyar dolar ve 25 milyar TL olmak üzere toplam 40 milyar TL büyüklüğünde olacak. TCMB politika faizine endeksli kredimizin başlangıç faiz oranını senelik yüzde 17,75 olarak belirledik. Paketimiz 12 aydan başlayarak 72 aya kadar vadeler içermekle beraber firmalarımızın ihtiyaçları ve nakit akışına göre 1 seneye kadar ödemesiz dönem uygulanabilecek.”