Ukraynalı memurların 46 bin Bitcoin’i var: @’ı tek kişiye ait

Yerel bir veri analiz hizmeti olan Opendatabot tarafından hazırlanan bir rapora göre, Ukraynalı kamu görevlileri toplamda 46 bin 351 BTC’ye sahip. Bu miktar, mevcut fiyatlarla yaklaşık olarak 2 milyar 600 bin dolar ediyor. Ukrayna’daki düzenlemeler gereği, ülkedeki memurlar sahip oldukları veya kullandıkları tüm mülkleri beyan etmek durumunda. Bazı memurlar, bildirimlerine kripto paraları da dahil etti. …

Ukraynalı memurların 46 bin Bitcoin’i var: @’ı tek kişiye ait

Yerel bir veri analiz hizmeti olan Opendatabot yönünden hazırlanan bir rapora göre, Ukraynalı kamu görevlileri toplamda 46 bin 351 BTC’ye sahip. Bu miktar, sahip olunan fiyatlarla aşağı yukarı olarak 2 milyar 600 bin dolar ediyor. Ukrayna’daki düzenlemeler gereği, ülkedeki memurlar sahip oldukları ya da kullandıkları bütün mülkleri beyan etmek durumunda. Bazı memurlar, bildirimlerine kripto paraları da dahil etti. 

İlginizi Çekebilir:

Ripple-SEC davasında neler yaşandı?

,CoinDesk’in aktardığına göre Opendatabot, Mart ayındaki beyanatlarda, 791 bin 872 kamu görevlisinden 652’sinin Bitcoin sahibi olduğunu bildirdiğini aktardı. Şirkete göre, kamu görevlileri arasında kripto para yatırımcılarının fazlası belediye meclisleri üyelerinden oluşuyor ve onu sırayla polis, savunma bakanlığı ve başsavcılık personelleri izliyor. Ukrayna’nın yerel meclisi olan Ukrayna Yüksek Şurası üyeleri ise kripto para sahibi olan kamu görevlileri arasında yüzde 3.7’lik bir dilimi oluşturuyor. İlginç olan, 46 bin 351 BTC’lik toplam miktarının yüzde 40’ı, tek bir belediye meclisi üyesine ait. Bu isim, 18 bin BTC’si tespit edilen Dnipro Beledie Meclisi Sekreteri Mishalov Vyacheslav Dmitrovich. Mevcut fiyatlarla Dmitrovich’in BTC’lerinin sayısal değeri 1 milyar doların üzerinde. Onu, 6 bin 528 BTC ile Vietnam Büyükelçiliği Sekreteri Petro Lensky izliyor. Lensky’nin sonrasında 5 bin 328 BTC ile Odessa bölge meclisi başkan muavini Alexander Urbansky geliyor. Hem de raporda, kripto paralara yatırım yapan Ukraynalı kamu görevlilerinin adedinin giderek arttığı vurgulandı. 2018’de yalnızca 71 birey kripto paraya sahipken bu sayı 2019’da 424’e ve 2020’de de 653’e çıktı. Sırasıyla en çok Bitcoin, Ether, Litecoin, Cardano, Stellar ve Bitcoin Cash’e yatırım yaptılar.