Türkiye Finans, aktif büyüklüğünü 81,3 milyar liraya yükseltti

Türkiye Finans Katılım Bankası, aktif büyüklüğünü geçen yıl sonuna göre yüzde 55 artışla 81,3 milyar liraya yükseltti. Bankadan yapılan açıklamaya göre, Türkiye Finans, salgın döneminin zorlu finansal koşullarında müşterilerinin yanında olmak amacıyla kullandırdığı nakdi fonları yüzde 43 arttırarak 47,7 milyar TL’ye ulaştırırken, birikimlerini değerlendirebilmeleri için sunduğu çeşitli fon toplama ürünleri ile yüzde 44’lük bir artışla […]

Türkiye Finans, aktif büyüklüğünü 81,3 milyar liraya yükseltti

Türkiye Finans Katılım Bankası, aktif büyüklüğünü geçen sene sonuna göre yüzde 55 artışla 81,3 milyar liraya yükseltti. Bankadan yapılan izaha göre, Türkiye Finans, salgın döneminin zorlu finansal şartlarında müşterilerinin yanında olmak emeliyle kullandırdığı nakdi fonları yüzde 43 arttırarak 47,7 milyar TL’ye eriştirirken, birikimlerini değerlendirebilmeleri için sunduğu çeşitli fon toplama ürünleri ile yüzde 44’lük bir artışla toplanan fon hacmini 57,4 milyar TL’ye çıkardı. Türkiye Finans, 28 Ocak 2021 tarihinde KAP’a yaptığı yazılı izahta, 2020 senesi mali bilançosunu duyurdu. 2020 senesi finansal verileri değerlendirildiğinde sürdürülebilir büyüme vizyonunu devam ettiren Türkiye Finans, toplam aktif büyüklüğünü yüzde 55 artışla 81,3 milyar liraya eriştirdi. İnsan odaklı finans idaresi anlayışıyla salgın ve normalleşme dönemlerinde toplumun değişik kesimlerine yönelik desteklerini sürdüren banka, ülke ekonomisine ve reel sektöre ayırdığı kaynağı, geçen sene sonuna göre yüzde 40 arttırarak 57 milyar TL’ye çıkardı. 2020 seneninde salgın hasebiyle finansal ihtiyaçları artan müşterilerinin yanında olmak emeliyle kullandırdığı nakdi fonları geçen sene sonuna göre yüzde 43 arttıran Türkiye Finans, 47,7 milyar TL’ye eriştirdi. Aynı dönemde gayri nakdi fon büyüklüğü ise yüzde 23 artışla 9 milyar lira oldu. Topladığı katılım fonlarında yüzde 44 artış kaydeden banka müşterilerinin birikimlerini değerlenadirmek emeliyle geliştirdiği fon toplama ürünleri sayesinde 57,4 milyar TL meblağında fon topladı.

Özkaynak karlılığını kayda değer bir artışla yüzde 13 düzeyinin üzerine çıkaran banka, 2020 senesi özkaynak toplamı ise yüzde 14 artışla 5,5 milyar TL oldu. Dijitalleşmenin tesirini arttırdığı yeni dönemde dijital bankacılık yatırımlarının tesiriyle 2020 senenini yüzde 55 oranında bir büyüme ile kapatan Türkiye Finans, dijital kanallara ilave eden yenilikçi ve müşteri odaklı yeni işlevler ile aktif mobil müşteri sayısını 2019 seneye göre yüzde 39, dijital kanallardaki işlem hacmini ise yüzde 47 arttırdı. Banka, 2020 seneninde 2019’a mukayese et uzaktan dijital müşteri müracaat sayısını üç kat, müşteri edinimi sayısını ise iki kat arttırdı. İzahta görüşlerine yer verilen Türkiye Finans Genel Müdür Vekili Murat Akşam, 2020 seneyin tüm zorlu koşullarına karşın önceliklerini insan olarak belirlediklerini ve bu anlayışla hayata geçirdikleri toplumsal yarar odaklı çalışmalarla senesi yüzde 55 büyüme ile kapattıklarını belirtti. Akşam, şunları kaydetti: “İnsana yatırım yapmanın değerini bir sefer daha anladığımız pandemi döneminde, çalışanlarımızdan ve müşterilerimizden başlayarak tüm hissedarlarımız için gerçekleştirdiğimiz insan odaklı finans idareninde başarılarla dolu bir yılı geride bıraktık. Doğru kurgulanmış taktikler ve şartlara uygun olarak belirlediğimiz hedeflerin tesiriyle yıl sonu beklentilerimize hedeflerimizin üzerinde bir performansla eriştik. Pandemi döneminde sektör içindeki konumumuzu savunmanın yanı sıra ehemmiyetli bir yükseliş ivmesi yakalayarak ekonomiye, reel sektöre ve toplumsal dinamiklere kayda değer bir katma değer sağladık. Kullandırdığımız fonlarla ülke ekonomisine 57 milyar lira değer katarak; müşterilerimizin artan finansman ihtiyaçlarının yanı sıra birikimlerini en doğru şekilde değerlendirme taleplerini eksiksiz olarak karşıladık. İlkleri sektöre kazandıran bir müessese olarak, 2020 yılında da katılım bankacılığı sektörüne daha bu sektörle tanışmamış yeni müşteriler katarak lider kuruluş olmayı sürdürdük.

” Salgın döneminde finansal ve sosyal ihtiyaçları artan müşterileri için ekonomik ve toplumsal fayda odaklı destek paketleri hayata geçirdiklerini belirten Akşam, “Birlik ve beraberlik duygusu ile ülkemiz için, insanımız için değer yaratmanın ne kadar ehemmiyetli olduğunu gördük. Türkiye Finans olarak bu anlayışla eliminizi taşın altına koyduk ve ülkemiz için mesuliyet aldık. Çok kısa vakitte hızlı kararlar alarak sıhhat çalışanları, kamu görevlileri, öğretmenler, 65 yaş üzeri büyüklerimiz, esnaf ve KOBİ’lerimiz gibi toplumun farklı kesimleri için destek paketleri devreye aldık.” ifadelerini kullandı. Akşam, önceden hayata geçirdikleri dijitalleşme yatırımlarının tesiriyle müşterilerinin ihtiyaçlarını hızlı ve doğru bir şekilde belirlediklerini kaydederek, onlara kolay, hızlı ve ihtiyaçlarını tam manasıyla karşılayan yenilikçi hizmetler sunduklarını belirtti. Akşam, sözlerini şöyle sürdürdü: “Önümüzdeki dönemde de rekabet çıtasını yükseltecek olan dijital bankacılık alanında mevcut ürün ve hizmetlerimizi yenilikçi özellikler ile güçlendirmeyi, uzaktan müşteri ediniminin başlayacağı bu yıl müşterilerimize vakit ve mekândan bağımsız uçtan uca dijitalleşmiş hizmet sunmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Global bankacılık uygulamalarında öne çıkan görüntülü müzakere, kağıtsız süreçler, API ve dijital imza gibi yolları hayata geçirerek müşterilerimize gerçek bir dijital bankacılık tecrübesi yaşatmayı amaçlıyoruz. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da insan odaklı yaklaşımımızı ve yenilikçilik kültürümüzü tüm süreçlerimize yansıtmaya, ürün ve hizmet portföyümüzü geliştirmeye, müşterilerimize temas ettiğimiz her kanalı güçlendirerek hem bankamızı hem de katılım bankacılığının bankacılık sektöründen aldığı hissesi artırmak için çalışmaya devam edeceğiz.”