Thodex olayında gerçeğe en yakın rakama ulaşıldı: 150 milyon dolar

Kripto para platformu Thodex’in kapanmasının ve kurucusu Faruk Fatih Özer’in yurt dışına kaçmasının ardından birçok medya organında çalınan paranın 2 milyar dolar olduğu iddia edilmişti. Kripto paraların altında yatan blok zinciri teknolojisinin herkese açık, şeffaf yapısı sayesinde gerçeğe en yakın rakama ulaşıldı. DataPool kurucusu Tufan Poyraz ve Muhabbit kurucusu Aytunç Yıldızlı’nın Thodex’e ait kripto para …

Thodex olayında gerçeğe en yakın rakama ulaşıldı: 150 milyon dolar

Kripto para platformu Thodex’in kapanmasının ve kurucusu Faruk Fatih Özer’in ülke dışına kaçmasının hemen peşinden bir hayli medya uzvunda çalınan paranın 2 milyar dolar olduğu öne sürülmüştü. Kripto paraların altında yatan blok zinciri teknolojisinin herkese açık, saydam yapısı sayesinde gerçeğe en yakın rakama erişildi. DataPool kurucusu Tufan Poyraz ve Muhabbit kurucusu Aytunç Yıldızlı’nın Thodex’e ait kripto para cüzdanları üzerinde gerçekleştirdikleri titiz çalışma neticesinde mevzubahis rakamın takriben 150 milyon dolar civarında olduğu belirlendi.

Çalışmanın ardından Thodex’in Bitcoin, Ether ve diğer kripto paralara ait cüzdanlarının da bir dökümü yayınlandı. Bu dökümde cüzdanlardan çıkarılan miktar, net bir biçimde listelendi. #Thodeks vurgunun toplam meblağını bulabilmek ismine @bit_gossip ve @muhabbitcom ekibiyle beraber yürüttüğümüz araştırmanın neticesinde 150 Milyon dolar gibi bir rakama eriştik.+++#kriptopara https://t.co/wMbQ0Dtj6Y — Tufan Poyraz (@tufanpoyrazz) April 24, 2021 Poyraz ve Yıldızlı, cüzdanlar üzerinde 3 günlük bir araştırma yürüttü. Poyraz, konuya ait izahında “Thodex vurgununun toplam meblağını bulabilmek ismine Aytunç Yıldızlı ve Muhabbit ekibiyle birlikte yürüttüğümüz araştırmanın neticesinde 150 milyon dolar gibi bir rakama eriştik. Yardımcı olup cüzdanlarını paylaşan herkese teşekkür ederiz. Hepsi çok işe yaradı. Belki giden yatırımlarınızı geri getirmeyecek fakat en azından medyada vurgunun boyutunun 2 milyar dolar olduğu yalanını ortaya çıkarmış olduk. Uzaktan yakında ilgisi yok.” diye konuştu.