Thodex olayı mecliste: CHP’li Özgür Özel’den açıklama

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Thodex olayına geniş yer ayırdı. Özel, “Devlet, aynı tosuncuğun arkasından baktığı gibi Faruk Fatih Özer’in de arkasından bakıyor” dedi. Aynı zamanda Manisa Milletvekili olan Özel, “Bu devlet birilerine değişen şartlara göre düzenlemeleri yapsın diye yönetimi emanet ediyor. Hükümet olmak, bu demek. Bu konuda gerekli adımların uluslararası …

Thodex olayı mecliste: CHP’li Özgür Özel’den açıklama

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’de tertip ettiği medya toplantısında Thodex olayına geniş yer ayırdı. Özel, “Devlet, aynı tosuncuğun arkasından baktığı gibi Faruk Fatih Özer’in de arkasından bakıyor” diye konuştu. Bu arada Manisa Milletvekili olan Özel, “Bu devlet birilerine değişen koşullara göre tertip etmeleri yapsın diye idaresi emanet ediyor. Hükümet olmak, bu demek. Bu konuda ihtiyaç duyulan adımların beynelmilel düzeyde şipşak atılması gerekli.” şeklinde konuştu. Özel’in izahları şöyleydi: “Tosuncuğun arkasından baktığı gibi bakıyorlar” “Türkiye’de kripto paralarla alakalı bir borsa kurmuş olan Faruk Fatih Özer, bir gün önce Türkiye’deki 400 bine yakın yatırımcının paralarını alıp ülke dışına kaçtı gitti.

400 bin kişi mağdur. Devlet arkasından bakıyor, aynı tosuncuğun arkasından baktığı gibi. Burası Türkiye Cumhuriyeti. Bu devlet birilerine değişen koşullara göre tertip etmeleri yapsın diye idaresi emanet ediyor. Hükümet olmak, bu demek.” “Bir alanı tertip etmesiz bırakırsanız birileri çarpar gider” “Bir yerde bir yoğunlaşma varsa, milyarlarca dolar bir yere yatırılıyorsa siz oraya tertip etme yapacaksınız. Sizin göreviniz bu. Bir alanı tertip etmesiz, denetimsiz bırakırsanız böyle birileri çarpar gider.” “İhtiyaç duyulan adımlar vakit kaybetmeden atılmalı” “Faruk Fatih Özer adli boşluktan istifade ederek, o alanda tertip etme yapmadığınız için, bir web sitesi kurar gibi kuruyor, siz parayı bana yollayın, ben bu işin borsasını kurdum diyor. Bir Allah’ın kulu da dönüp ‘Ya sen ne borsası kuruyorsun kardeşim, milletten bu parayı alıyorsun da karşısında güvencenin nerede, ya sen bu paraları sonra vermezsen?’ diye sormuyor. Açık açık dolandırıcılığa fırsat veriyor. Burada devlet 2 milyar dolar konusunda üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmelidir. Bir alanı tertip etmediyseniz sizin bıraktığınız boşluğu bir üçkağıtçı, bir dolandırıcı dolduruyorsa bu insanları sahipsiz bırakamazsınız. Bu konuda gerekli adımların uluslararası düzeyde derhal atılması lazım.”