Stablecoin Arzı Artıyor: Yeni Bir Kripto Para Rallisi Mi Başlıyor?

En büyük dört stablecoin’in dolaşımdaki arzı, tüm zamanların en yüksek seviyelerine yükseldi. Bu da alıcıların yakında Bitcoin ve…

Stablecoin Arzı Artıyor: Yeni Bir Kripto Para Rallisi Mi Başlıyor?

En büyük dört stablecoin’in dolaşımdaki arzı, tüm vakitlerin en yüksek düzeylerine yükseldi. Bu da alıcıların yakında Bitcoin ve kripto piyasası için yeni bir ralli başlayabileceğinin sinyali olarak değerlendiriliyor. Stablecoin Arzı Tether (USDT), USD Coin (USDC), Binance USD (BUSD) ve Dai’nin (DAI) toplam hacmi bu sene başından bu yana hemen hemen %190 artarak 27 milyar dolardan 78 milyar dolara yükseldi. On-chian data sağlayıcısı Glassnode, 3 Mayıs tarihli Chain raporunda, Tether’in sağlam bir şekilde stablecoin sektörünün öncüsü olarak yerini savunduğunu ve ilk dört stablecoin’in toplam anaparasının üçte ikisini temsil ettiğini belirtti. USDT’nin toplam dolaşımdaki arzı, sadece yedi günde %3’lük artışla 1.48 milyar dolar yükselerek geçtiğimiz hafta 51,78 milyar dolar ile tüm vakitlerin en yüksek düzeyine erişti. Diğer taraftan CoinGecko’ya göre USDC arzı da geçtiğimiz hafta takriben olarak 1 milyar dolar arttı ve şu anda 14,5 milyar dolar düzeyinde bulunuyor. 30 Nisan’da ise USDC piyasa değeri 15 milyar dolarlık bir doruğa erişti.

BUSD’nin dolaşımdaki arzı 3 Mayıs’ta 7,8 milyar dolarlık bir rekora imza atarken, DAI’nin arzı 4 milyar dolar ile tüm vakitlerin en yüksek düzeyini gördü. Arzın artmasıyla beraber Glassnode, Bitcoin arzının stablecoin arzına ayrılması ile ele geçirilen Bitcoin’in Stablecoin Tedarik Oranının (SSR), sene en düşük düzeyi 13.4’te olduğunu ve tüm vakitlerin en düşük düzeyi olan 9.6’ya yaklaştığını vurguluyor. Bu Bir Yükseliş Sinyali Olabilir Yapılan izahlara göre stablecoin arzı büyük ölçüde Bitcoin’in ücret değerlenmesiyle orantılı olarak büyüyor. Ancak analistler 2020 ve 2021 seneninde bu arzın Bitcoin fiyatına göre düşük kaldığını dile getiriyor. Dolayısıyla Glassnode’a göre şu anda stablecoin arzının artıyor olması Bitcoin için bir başka ralli sinyali olarak değerlendiriliyor. Glassnode stablecoin arzının artmasının ciddi bir satın alma sinyali olduğunu dile getiriyor ve bu vaziyet yalnızca Bitcoin için değil tüm kripto para birimleri için geçerli.