SEC’den VanEck’in Bitcoin ETF başvurusu için erteleme kararı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), VanEck’in Bitcoin ETF başvurusu ile ilgili kararını Haziran ayına kadar erteledi. Bugün bir açıklama yayınlayan SEC, böyle bir ETF için önerilen kural değişikliği için nihai kararı vermek ve alınan yorumları değerlendirmek için daha uzun bir süre belirlemenin uygun olduğu kararına varıldığını bildirdi. Buna göre yeni ret, onay veya …

SEC’den VanEck’in Bitcoin ETF başvurusu için erteleme kararı

AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu (SEC), VanEck’in Bitcoin ETF müracaatı konusunda kararını Haziran ayına kadar erteledi. Bugün bir izah yayınlayan SEC, böyle bir ETF için tekliflen kaide farklığı için son kararı vermek ve alınan yorumları değerlendirmek için daha uzun bir müddet belirlemenin uygun olduğu kararına varıldığını bildirdi. Buna göre yeni ret, onay veya erteleme kararı için son tarih 17 Haziran 2021 ve müessese, bu süreyi toplamda 240’e kadar çıkarabilir.

SEC, bugüne kadar yapılan Bitcoin ETF müracaatlarının çoğunda bu süreyi maksimumuna kadar kullandı. SEC’nin önünde şu anda 9 Bitcoin ETF müracaatı bulunuyor ve VanEck’in müracaatı da onlardan biriydi. VanEck gibi değerlendirme sürecinde olan en az üç müracaat var. Bitcoin ETF’i onaylanıp işlem görmeye başladığında finansal kuruluşlar ve ferdi yatırımcıların direk Bitcoin almak zorunda kalmadan tertip etmiş bir fon yoluyla Bitcoin’in kazancından yararlanmalarına müsaade edecek. Bu yıl bir Bitcoin ETF onayının gelme ihtimalinin yüksek olduğu düşünülüyor. Geçtiğimiz birkaç ayda Kanada’da üç Bitcoin ETF’i onaylanıp işlem görmeye başlamıştı. Ayrı olarak Brezilya’da da bir Bitcoin ETF’ine onay çıktı.