SEC Üyesi: Bitcoin’i (BTC) Yasaklamak Neredeyse İmkansız!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) üyesi Hester Peirce, Bitcoin (BTC) ve diğer kripto varlıklara genel bir…

SEC Üyesi: Bitcoin’i (BTC) Yasaklamak Neredeyse İmkansız!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) delegesi Hester Peirce, Bitcoin (BTC) ve başka kripto varlıklara genel bir yasak koymanın Amerika Birleşik Devletleri hükümeti amacıyla aptalca bir şey olacağını, zira Bitcoin merkezi olmayan bir dijital varlık bulunduğu amacıyla bu eylemin dilenen neticesi vermeyeceğini dile getirdi. SEC ve Kriptolar ABD, kripto para birimleri ile alakalı dostça bir tavır sergileyen Kanada ve İsviçre gibi ülkelerin arkasında kalıyor. Fakat Peirce’a göre Gary Gensler’in kafaya geçmesi bu hususta yeni bir nefes getirme potansiyeline sahip. ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) eski başkanı olan kripto meraklısı Gensler, SEC’e öncülük etmesi amacıyla Başkan Joe Biden doğrulusunda aday gösterildi ve bu adaylık onaylandı.

Bunlara ek olarak Peirce, yeni SEC başkanının dijital varlıklara karşı daha üretken bir yaklaşım benimseyeceğine ve ilerleyen sanayi amacıyla uygun, net düzenlemeler oluşturacağına net bir şekilde inandığını açıkça meydana koydu. Peirce konuyla alakalı olarak, “Diğer yargı alanlarının daha üretken bir yaklaşım benimsediğini gördük. Gerçekten bunu tersine çevirmemiz gerekiyor. Ve yeni bir başkanın, beraber yapabileceğimiz bir şey olan bu pazarlar ile alakalı derin bilgi sahibi olması konusu ile alakalı iyimserim.” sözlerini kullandı.

“Bitcoin’i Yasaklamak Aptalca” Peirce yaptığı açıklamalarda Hindistan’ın Bitcoin’i yasaklamak konusu ile alakalı hala karışık ismimlar attığını, 2017 yılından bu yana Çin’de işlemlerin yasak bulunduğunu ve birtakım değişik ülkelerde de bu yönde çalışmalar yapıldığını dile getirdi. Fakat ünlü isme göre Amerika’da bu tür bir ismim atmak nerdeyse imkânsız. Çünkü Bitcoin’i engellemek amacıyla bütün internetin fişini çekmeniz gerekiyor. Bu noktada Peirce, “İnsanların Bitcoin prosedürü yapmasını engellemek çok zor olurdu. Bu yüzden hükümetin bunu yapmaya çalışması aptalca bir şey olur.” sözlerini kullandı.