SEC, ünlü aktörün desteklediği token projesi Bitcoiin’i dava etti

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC’nin kripto para operasyonları devam ediyor. Kurum son olarak Bitcoiin adlı batmış kripto para şirketinin 3 yöneticisine, yatırımcıları 2018 yılında B2G token vasıtasıyla 11.4 milyon dolar dolandırdıkları gerekçesiyle dava açtı. Firmayı, bir dönemin ünlü sinema aktörü Steven Seagal’ın da desteklediği belirtildi. SEC’ye göre, Bitcoiin ve Start Options kurucusu Kristijan …

SEC, ünlü aktörün desteklediği token projesi Bitcoiin’i dava etti

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu SEC’nin kripto para operasyonları devam ediyor. Müessese son olarak Bitcoiin isimli batmış kripto para şirketinin 3 yöneticisine, yatırımcıları 2018 seneninde B2G token aracılığıyla 11.4 milyon dolar dolandırdıkları gerekçesiyle dava açtı. Firmayı, bir dönemin tanınmış sinema aktörü Steven Seagal’ın da desteklediği belirtildi. SEC’ye göre, Bitcoiin ve Start Options kurucusu Kristijan Krstic ve şirket organizatörü John DeMarr 2018 seneninde, DeMarr firması ortağı Robin Enos’un da yardımıyla menkul değer yasalarını ihlal ettiler.

DeMarr için ayrı olarak Pazartesi günü, benzer bir konuyla alakalı dolandırıcılık suçlamasıyla dava açıldı. İddialara göre bu üçlü yatırımcılara, Ethereum tabanlı bir token vadinde bulundular ancak SEC’ye göre bu token asla vârolmadı. 460 yatırımcıya, B2G isminde madenciliği yapılabilir ve alınıp satılabilir bir token’ın yanıltıcı broşürlerle tanıtımını yapan bu üçlü, fonların karşılığını yatırımcılara hiçbir vakit vermedi. Ünlü oyuncu Steven Seagal’ı marka elçisi yaptılar Bitcoiin2Gen firması ayrıca, B2G token’ının ücretini yükseltmek için 120 bin dolarlık bir yatırım yerine, daha hızlı bir çıkış için ünlü aktör Steven Seagal’ı ‘marka elçisi’ yaptı. Seagal’ın isimi pazartesi günkü davada geçmedi. Ünlü aktörün geçen yıl Şubat ayında kendisiyle alakalı yöneltilen suçlamalarla alakalı ifade verdiği belirtildi.