SEC, Ripple’dan sonra LBRY’ye de dava açtı

Ripple‘a kayıtsız XRP token satışı nedeniyle dava açan SEC, başka bir blok zinciri firması için de benzer bir suçlamada bulundu. DeFi platformu LBRY’nin 2016’dan bu yana yatırımcılara kayıtsız menkul kıymet sattığı iddia ediliyor. Pazartesi günü yayınlanan mahkeme kayıtlarına göre; kişiden kişiye içerik dağıtım ağı LBRY, milyonlarca dolar değerde kayıtsız menkul kıymet satmakla suçlanıyor. Satışların 2016’da …

SEC, Ripple’dan sonra LBRY’ye de dava açtı

Ripple‘a kayıtsız XRP token satışı nedeniyle dava açan SEC, diğer bir blok zinciri firması için de benzer bir suçlamada bulundu. DeFi platformu LBRY’nin 2016’dan bu yana yatırımcılara kayıtsız menkul değer sattığı iddia ediliyor. Pazartesi günü yayınlanan mahkeme kayıtlarına göre; şahıstan şahsa içerik dağıtım ağı LBRY, milyonlarca dolar değerde kayıtsız menkul değer satmakla suçlanıyor. Satışların 2016’da başladığı iddia ediliyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) daha çok ‘haksız kazanç’ elde edilmemesi için token satışı yapılmamasına yönelik geçici bir önlem kararı alınmasını talep ettiği belirtildi. SEC’ye göre; menkul değerler, LBRY’nin ürün ilerletmesi ve işlerin fonlanması hedefiyle yatırımcılara LBRY Credits (LBC) adı altında satıldı. LBRY, iştirakçilerin ceza alma korkusu yaşamadan içerik paylaşımı yapabildikleri açık kaynaklı bir protokol.

SEC’ye göre; LBC token’ları ABD doları ve diğer maddi olmayan katkı hisseleri karşılığında birer yatırım sözleşmesi olarak satıldılar. “SEC endüstride belirsizlik yaratmak istiyor” LBRY’den konuyla alakalı uygulanan bildirimde ise kripto para topluluğundan yardım beklendiği, endüstrinin bu tür davalar ile risk altına alındığı ve token’ların da menkul değer olmadığı belirtildi. LBRY CEO’su Jeremy Kauffman şu ifadeleri kullandı: “LBRY ile alakalı uygulanan suçlamalar yeniliği, erişilebilirliği ve yaratıcılığı engel olan eski tarz bir ekonomi görüşünü yansıtıyor. SEC’nin bu hamlesiyle fazlası blok zinciri token’larının menkul değer sayılması ve endüstride belirsizlik ve baş karışıklığı yaratılması amaçlanıyor.” Kurumsal fondan 40 milyon LBC SEC’nin davayla alakalı dosyasındaki özel nota ve kripto para avukatı Grant Gulovsen yönünden bir tweet’te ilgi çekilen noktaya göre ise; LBRY’nin, bir pazar yapıcı (MM) olarak hareket etmek için kurumsal fonundan 40 milyon LBC kullanma hedefli olarak bir satıcı oluşturduğu iddiaları var. İddialara göre; MM bir aracı gibi derli toplu ve sürekli olarak LBC alıp sattı ve pazar fiyatlarını şirketin lehine olacak şekilde manipüle etti. SEC de bu hareketlerin, plaformun kâr getiren bir yatırım olduğuna yönelik hava yaratmasını sağladığını belirtiyor.