SEC ile mücadele den Ripple’a bir dava daha açıldı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC'nin açtığı dava ile darbe alan, bu yüzden uzun ve zorlu bir sürece giren Ripple için yeni bir dava daha açıldı.

SEC ile mücadele den Ripple’a bir dava daha açıldı

En büyük kripto paralardan olan XRP’nin ihraççısı konumundaki şirkete, Tyler Toomey isminde Florida’lı bir kişi tarafından, hiçbir kısıtlama getirmeden XRP’yi perakende yatırımcıya sunarak, Florida Menkul Kıyemtler ve Ytaırımcı Savunma Yasayı’nu ihlal etme gerekçesiyle dava açıldı. Malum Ripple, müessesesel operasyonlarını karşılayamadığı için XRP’yi, arzını ve likiditesini kontrol ederek, olabildiğince geniş kitlelere yaymaya çalışıyordu. Bir başka söylemle Ripple, son senelerde çok tenkit almasına karşın kendi giderlerini karşılamak için düzenli olarak XRP satıyordu. (1 milyar dolar değerden fazla) Açılan davada şirket CEO’su Brad Garlinghouse da maznun konumunda yer alacak. Davacı taraf, Garlinghouse’un Nisan 2017’den Aralık 2019’a kadar, token ücretini manipüle edecek şekilde 150 milyon dolarlık XRP sattığını öne sürüyor: “Garlinghouse aynı vakit dilimi içinde ayrı olarak, XRP’nin ücretinin düşmesi nedeniyle satışlarını da ara ara durdurmuş ve ücretin daha da düşmesini engellemeye çalışmıştı. Garlinghose, Bloomberg’de katıldığı bir programda XRP ile ilgili aşırı iyimser olduğunu ve piyasa değerinin trilyonlarca dolara erişebileceğini söylemesine karşın yaptığı satışlarla çok ciddi kâr ele geçirmiş ve cebine ehemmiyetli miktarda para koymuştur.

Son zamanın çok konuşulan CEO’su ayrı olarak Ripple’ın operasyonlarıyla alakalı bir sözcü gibi daimi olarak konuşup yatırımcılara XRP almalarını tavsiye eden bir yapıya sahiptir. Aslında XRP’leri satarken de yatırımcılara daimi olarak bu token’a yatırım yapmalarını söylüyordu.” Davacı tarafın konuyla alakalı iddiaları göründüğü gibi çok sert… Anımsanacağı üzere Ripple Labs şirketi Bradley Sostack isminde bir kişinin benzer bir yakıntısıyla de toplu bir davaya maruz kalmıştı. 2018’de açılan bu dava da hala sonuçlanmadı. Tabii ki tüm bu meseleler arasında en büyüğü, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun açtığı ve ücretin ciddi şekilde düşmesine yol açan dava… Ripple’ın ayrı olarak, varlık idare şirketi Tetragon tarafından 2019’da yapılan yatırımların geri çekilmesi konusunda da dava edilmişti.