SEC, duruşmaya günler kala Ripple’a karşı şikayetinde değişikliğe gitti

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında başlayan dava sürecinde ön duruşma, 22 Şubat’ta görülecek. Bu duruşma öncesinde SEC, Ripple ve yöneticileri Chris Larsen ile Brad Garlinghouse’un kayıt dışı menkul kıymet satışı gerçekleştirdiği ve menkul kıymet yasasını ihlâl ettiği suçlamalarını korunurken şikayetinde bazı değişikliklere gitti. Ripple’ın baş hukuk müşaviri Stuart Alderoty konuyla …

SEC, duruşmaya günler kala Ripple’a karşı şikayetinde değişikliğe gitti

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında başlayan dava sürecinde ön duruşma, 22 Şubat’ta görülecek. Bu duruşma öncesinde SEC, Ripple ve yöneticileri Chris Larsen ile Brad Garlinghouse’un kayıt dışı menkul değer satışı gerçekleştirdiği ve menkul kıymet yasasını ihlâl ettiği suçlamalarını savunurken yakıntınında bir takım farklıklara gitti. Ripple’ın baş hukuk müşaviri Stuart Alderoty konuyla alakalı yaptığı izahta, “Çoğunuzun gördüğü gibi, SEC bugün yakıntınında farklık yaptı. Tek legal iddia kaldı: XRP’nin belli dağıtımları bir yatırım sözleşmesi teşkil etti mi?” ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan SEC’nin yeni yakıntı dosyası, evvelki ile karşılaştırıldığında eklemeler içeriyor. 71 sayfa olarak tertip eden önceki dosya, yapılan ilave etmelerle birlikte 79 sayfaya çıkarılıp genişletildi. Mesela eski dosyada, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’un Nisan 2017 ilâ Aralık 2019’da 321 milyon XRP satışı yaptığı belirtilirken yeni dosyada bu Nisan 2017 ilâ Ekim 2020 aralığında 357 milyon XRP satışı yaptığı şeklinde değiştirildi. Gelişmelerin ortasında XRP ise oranla yatay seyrini sürdürüyor. Kripto para, TSİ 02.15 itibari ile 0.53 dolardan işlem görüyor.