Ripple yöneticisi: Merkez bankalarıyla çalışıyoruz

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, daha önce 2021 yılına dair yaptığı bir açıklamada, Ripple’ın bu seneki odak noktalarından birinin merkez bankası dijital paraları, yani CBDC’ler olacağını söylemişti. Ripple yöneticilerinden de bu doğrultuda açıklamalar gelmeye devam ediyor. Son olarak bir podcast yayınında konuşan RippleX başkan yardımcısı James Wallis, merkez bankaları ile çalışma hâlinde olduklarını söyledi. Wallis, röportajın …

Ripple yöneticisi: Merkez bankalarıyla çalışıyoruz

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, önceden 2021 seneye değin yaptığı bir izahta, Ripple’ın bu yılki odak noktalarından birinin merkez bankası dijital paraları, başka bir deyişle CBDC’ler olacağını söylemişti. Ripple yöneticilerinden de bu doğrultuda izahlar gelmeye devam ediyor. Son olarak bir podcast yayınında konuşan RippleX başkan yardımcısı James Wallis, merkez bankaları ile çalışma hâlinde olduklarını söyledi. Wallis, röportajın bir bölümünde “Söz ettiğim bu yetenekleri geliştirmek için merkez bankalarıyla beraber çalışıyoruz ve çözüm, açık kaynak teknolojisinin ve belki de RippleNet’in kimi unsurlarının bir karışımı olacak, tam olarak izah etmek için daha erken çok fazla ön ilan yapmak istemiyorum.” ifadelerini kullandı.

Garlinghouse ise XRP’nin köprü para birimi olarak kullanıldığı, CBDC’lerin direk değişimini destekleyen protokoller geliştireceklerini dile getirmişti. Diğer taraftan bir başka isim, Ripple genel müdürü Asheesh Birla da geçen ay yaptığı bir izahta, “Ripple’ın teknolojisinin hızlanmasında CBDC’ler büyük rol oynayacak. Biz orada olacağız. Çeşitli merkez bankalarıyla düzenli olarak toplantılarda bir araya geliyoruz. Birçoğu Ripple gibi şirketlerle iş birliği yaparak ödeme meselelerini çözmeye çok izah eder” demişti.