Ripple-Tetragon davasında yeni gelişme: Temyiz talebine ret

Ripple şirketi, Tetragon ile yasal mücadelesinde bir zafer daha elde etti. Alt mahkeme, 5 Mart’ta Tetragon’un mevcut durumda Ripple’dan hisse senedini geri alma talebinde bulunma hakkına sahip olmadığına karar verdikten sonra Delaware Yüksek Mahkemesi de temyiz talebini reddetti. Tetragon, Ripple’ın 2019 yılında gerçekleşen C serisi finansman turunda 175 milyon dolar ile en büyük katkıyı sağlayan …

Ripple-Tetragon davasında yeni gelişme: Temyiz talebine ret

Ripple şirketi, Tetragon ile meşru mücadelesinde bir zafer daha elde etti. Alt mahkeme, 5 Mart’ta Tetragon’un sahip olunan halde Ripple’dan hisse senedini geri alma talebinde bulunma hakkına sahip olmadığına karar verdikten sonra Delaware Yüksek Mahkemesi de temyiz talebini reddetti. Tetragon, Ripple’ın 2019 senesinde gerçekleşen C serisi finansman turunda 175 milyon dolar ile en büyük katkıyı gerçekleştiren bir varlık idaresi şirketiydi. Şirket, SEC yönünden Ripple’a dava açılması ardından, anlaşmadaki bir hükmü gerekçe göstererek Ripple’ın hisselerini geri almasını istedi. Söz hususu anlaşmada XRP’nin ileriye dönük bir menkul değer olarak kabul edilmesi halinde hisselerin Ripple yönünden geri alınması şartı vardı. Bununla birlikte şimdilik XRP’nin menkul değer bulunduğu hususu ile ilgili kesinleşmiş bir karar yok.

Mahkeme de şimdilik resmileşmiş bir karar olmadığından bu hükümden yararlanılamayacağı kararını vermişti. Tetragon, mahkeme kararı ardından temyiz yolunu denedi. Delaware Yüksek Mahkemesi, şirketin temyiz talebini reddetti. Yargıç, XRP’nin menkul değer bulunduğuna SEC’nin değil, ABD Bölge Mahkemesi’nin karar vermesi gerekliliğini söyledi. Öte yandan dün Ripple’ı yakından ilgilendiren bir diğer ilerleme daha vardı. SEC, mahkemeye gönderdiği mektupta Ripple’ın kurucu ortağı Chris Larsen ve CEO’su Brad Garlinghouse ile davayı ret taleplerine dair savunmalarını sunmak için tavsiye edilen tarihler üstünde anlaşıldığını bildirdi. Buna göre davalı makamındaki Ripple CEO’su ile kurucu ortağı, davanın reddi tarafında açılış savunmasını 12 Nisan’da verecek, SEC için bu tarih 14 Mayıs 2021. Davalıların SEC’ye yanıtı için 4 Haziran 2021’e kadar zamanı olacak.