Ripple davası: SEC’den müdahaleyi önleme çağrısı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) avukatı Jorge Tenreiro, Ripple ile SEC arasındaki davanın yargıcı Analisa Torres’e yazdığı 26 Mart 2021 tarihli mektupta, XRP sahiplerinin davaya müdahale etmelerini önleme çağrısı yaptı. Avukat Tanreiro, böyle bir müdahaleye izin vermenin yönetilemez bir karışıklığa yol açacağını öne sürdü. SEC’ye göre, müdahil olma izni verilirse, 2018 yılının Haziran …

Ripple davası: SEC’den müdahaleyi önleme çağrısı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) avukatı Jorge Tenreiro, Ripple ile SEC arasındaki davanın yargıcı Analisa Torres’e yazdığı 26 Mart 2021 tarihli mektupta, XRP sahiplerinin davaya araya girmek etmelerini engelleme çağrısı yaptı. Avukat Tanreiro, bu tür bir araya girmeye izin vermenin yönetilemez bir karışıklığa yol açacağını öne sürdü.

SEC’ye göre, müdahil olma izni verilirse, 2018 yılının Haziran ayında Ripple’a karşı toplu dava açan XRP yatırımcısı Vladi Zakinov’un şirketin token’ı kayıt dışı menkul değer olarak sattığını iddia eden başka XRP yatırımcılarıyla eş güdümlü masada olması gerekecek: “Mahkeme, araya girmekye izin verirse, XRP menkul değerlerinin kayıt dışı satışı mevzusu ile ilgili davalı Ripple Labs’a dava açan büyük bir XRP yatırımcısı katagorisi dahil olmak üzere başka bütün XRP sahipleri de müdahil olmaya çalışacaktır.”

Birincil motivasyon spekülatif alım satımı sürdürmek Öte yandan SEC, XRP yatırımcılarının davaya araya girmek taleplerinin birincil motivasyonunun “XRP’nin dijital varlık platformlarında spekülatif alım satımını eski durumuna getirmek ve XRP’yi başka yatırımcılara kâr ile satmak” olduğunu iddia etti. SEC, bu noktada geçen haftalarda XRP yatırımcısı 10 bin birey adına davaya müdahil olma talebinde tespit edilen avukat John Deaton’ın açıklamalarına atıf yaptı. Deaton, FXStreet’te yayınlanan açıklamasında kripto para borsalarının alım satımları yine açması halinde XRP’nin fiyatının ikiye katlanabileceği, Ripple’ın da savunması için iki kat paraya sahip olabileceği tahmininde bulunuyordu.

XRP fiyatı duruşmadan gelen haberle yükseldi Ripple ise SEC’nin mektubuna verilen yanıtta mevzu ile ilgili nötr bir pozisyon aldı. Bununla birlikte şirket, SEC’nin davasının ikincil XRP pazarını etkileyip etkilemeyeceğini netleştirmesi gerekliliğini öne sürdü. Şirket, SEC’nin XRP’nin ikincil pazar satışlarının ve başka işlemlerin federal menkul değer yasalarına tabi olmayacağını belirtmesini hatırlattı. Bilindiği üzere kurum avukatı, geçen zamanlarda sadece Ripple ve Ripple’ın iştiraklerinin XRP satışlarının yasa dışı olarak değerlendirilebileceğini söylemişti. Hukukçulara göre bu halde XRP’yi iki ay evvelce listeden çıkaran borsalar, menkul değer yasalarını ihlal etmemiş oluyordu.