Resmi Gazete’de yayımlandı: “Kripto varlık hizmet sağlayıcılar” yönetmeliğe eklendi

Resmi Gazete‘de bugün yayımlanan yönetmelik ile birlikte “kripto varlık hizmet sağlayıcılar” da Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik’in “Yükümlüler” kısmına dahil edildi. Yönetmeliğe ayrıca “tasarruf finansman şirketleri” de eklendi. Burada halihazırda kripto varlık hizmet sağlayıcıların yanı sıra bankalardan spor kulüplerine, noterlerden varlık yönetim şirketlerine kadar çok sayıda şirket türü de …

Resmi Gazete’de yayımlandı: “Kripto varlık hizmet sağlayıcılar” yönetmeliğe eklendi

Resmi Gazete‘de bugün yayımlanan yönetmelik ile beraber “kripto varlık hizmet sağlayıcılar” da Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Değin Önlemler Ile ilgili Yönetmelik’in “Yükümlüler” bölümüne katıldı.

Yönetmeliğe ayrı olarak “tasarruf finansman şirketleri” de ilave etti. Burada halihazırda kripto varlık hizmet sağlayıcıların yanı sıra bankalardan spor kulüplerine, noterlerden varlık idare şirketlerine kadar çok sayıda şirket türü de listeleniyor. Yayım tarihi itibari ile yürürlüğe giren yönetmelik, artık kripto para borsaları gibi işletmelerin de Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Ile ilgili Yasa dahilinde mesul olacağı mananına geliyor. Türkiye’de son zamanda kripto paralar ve kripto para borsalarıyla alakalı tertip etme teşebbüsleri hız kazandı.

Bilhassa birkaç borsanın kapanarak arkasında çok sayıda mağdur bırakması, bir müddettir gelmesi beklenen tertip etmeleri hızlandırdı. Geçtiğimiz haftalarda kripto paraların ödemelerde kullanılması yasaklanırken kripto para borsalarıyla alakalı kapsamı geniş bir tertip etme için de hazırlıklar sürüyor. TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçtiğimiz hafta iki hafta içinde bu konudaki tertip etmelerin bir noktaya erişmiş olacağını söylemişti.