Nokia, Veri Piyasası İçin Blockchain Teknolojisini Kullanacak

Blockchain teknolojisi her ne kadar kripto para birimleri ile hayatımıza girmiş olsa da aslında pek çok alanda kullanılıyor.…

Nokia, Veri Piyasası İçin Blockchain Teknolojisini Kullanacak

Blockchain teknolojisi her ne kadar kripto para birimleri ile hayatımıza girmiş olsa da aslında pek çok alanda kullanılıyor. Sıhhatten finansa, emlaktan seçimlere çok çeşitli alanlarda kullanılan Blockchain teknolojisi bu sefer de Nokia’nın radarına girmiş görünüyor. Nokia ve Blockchain Nokia, verilerin ve yapay zeka modellerinin güvenli paylaşımını kolaylaştırmak için bir hizmet olarak data pazarı başlattı. Finlandiyalı firma, hareketinin CSP’ler ve işletmeler için dijital dönüşümü ve verilerden para kazanmayı sağlayacağını dile getiriyor. Nokia’nın bulut ve bilişsel hizmetlerinden mesul Başkan Yardımcısı Friedrich Trawoeger açıkalamasında, “Müşterilerimizin tesirli iş kararları alabilmek için verilere güvenli ulaşıma ihtiyacı var. Nokia Veri Marketplace ile şirketler ve CSP’ler artık dijital çalışma metotlarını yönlendirmek ve yeni gelir akışlarından istifade etmek için daha zengin içgörülerden ve tahmine dayalı modellerden faydalanabilir.” sözlerini kullanıyor.

Buradaki fikir, veri hacimleri artmaya devam ederken, yapay zeka ve makine öğreniminin işle alakalı karar vermede gittikçe daha ehemmiyetli hale gelmesinden ortaya çıkıyor. Nokia, özel Blokchain aracılığıyla, Veri Pazarı’nın büyük, emin veri kümelerine gerçek vakitli ulaşım sağlayarak işletmelerin ve CSP’lerin stratejik karar vermede verileri kullanmasına yardımcı olabileceğini dile getiriyor. Blockchain’in Emin Modeli Yeni hizmet bunlara ek olarak müşteriler veya iş ekosistemi katılımcıları arasındaki data alışverişlerinden para kazanarak işletmelerin ve CSP’lerin veri pazarı sağlayıcıları haline gelmesine de imkan tanıyor. Analysys Mason’ın baş analisti Justin van der Lande konuyla alakalı izahlarında şu ifadeleri kullanıyor: Veriler, gelecekteki tüm işleri yürütmek için şart olan enerjidir; AI tabanlı en iyi içgörüleri oluşturmadaki başarıları için kritik ehemmiyete sahiptir ve en büyük data kümelerine ulaşıma ihtiyaç duyar.

Müessesesel ortaklar arasında data paylaşımı, eksiksiz veri kümeleri oluşturmada çok ehemmiyetlidir. Nokia’nın Blockchain tabanlı Veri Marketplace gibi güvenli bir platform kullanarak veri paylaşımını kolaylaştırması, işletmelerin yeni veri kümeleri oluşturmasını hızlandırır ve onlar için daha zengin iş ortaklıkları oluşturur. Gelişmeler, global IoT irtibatı ve dikey uygulamalar sunan Nokia Worldwide IoT Network Grid (WING) ile de örtüşüyor. Örnek olarak Nokia, WING’in varlık izleme çözümünün Nokia Veri Marketplace’in blok zinciri tarafından daha hızlı dönüş için lojistik ekosistem ortakları arasında güvenli ve otomatikleştirilmiş data alışverişi ve işlemler sağlamak için zenginleştirildiğini söyledi.