Nijerya Bitcoin ve Altcoin İşlemlerini Yasakladı

Nijerya Merkez Bankası, ülkedeki vatandaşların bitcoin ve kripto para işlemi yapmasını yasakladı. Başta bankalar olmak üzere tüm finans kuruluşları, kripto para işlemi yaptığı tespit edilen kullanıcıların hesabını kapatacak. Nijerya Merkez Bankası, artan bitcoin ve kripto para kullanımını durdurmak için harekete geçti. Ülkedeki bankalara ve finans kurumlarına, “Kripto para borsası işletmek veya bu borsalarda işlem yapmak […]

Nijerya Bitcoin ve Altcoin İşlemlerini Yasakladı

Nijerya Merkez Bankası, ülkedeki yurttaşların bitcoin ve kripto para işlemi yapmasını yasakladı. Başta bankalar olmak üzere tüm finans kuruluşları, kripto para işlemi yaptığı belirleyen kullanıcıların hesabını kapatacak. Nijerya Merkez Bankası, artan bitcoin ve kripto para kullanımını durdurmak için harekete geçti. Ülkedeki bankalara ve finans müesseselerine, “Kripto para borsası işletmek veya bu borsalarda işlem yapmak için kullanılan hesapları belirlemeleri ve kapatmaları” istikametinde direktif verildi. Kapamayana yaptırım uygulanacak Merkez Bankasının 5 Şubat tarihli kararnamesinde, bu hesapların hemen kapatılması gerektiği belirtildi. Karara uymayan şirketlerin, “katı yaptırımlara uğrayacağı” izah etti.

Nijerya’daki bankalar, bu karar sonrasında müşterilerinin bitcoin gibi kripto paralar ile işlem yapmasına müsaade etmeyecek. Nijerya’daki kripto para kullanımı son beş yıl içerisinde hızla yaygınlaştı. Paxful’un araştırmasına göre Nijerya yurttaşları, bu vakit diliminde toplamda 60 bin 215 bitcoinlik işlem gerçekleştirdi. Geçmiş senelerde uyarmıştı Merkez Bankası, kripto para işlemleriyle alakalı ikazlarına 2017 seneninde başladı. O tarihte yapılan bir izahta, “Bitcoin, XRP, Monero, Litecoin, Dogecoin” gibi kripto paraların legal birer ödeme aracı olarak kabul edilmediği dile getirildi. 2018’de, yeniden Merkez Bankası tarafından yayınlanan deklarasyonda kripto paraların legal bir tanınırlığı olmadığı izah etti. Kripto para yatırımı yapıp parasını kaybeden kişilere, “rastgele bir legal teminat sağlanmadığı” vurgulandı.