Nexo’ya XRP davası: Milyon dolarlık zararın tazmini isteniyor

Kripto para kredi ve mevduat hizmeti Nexo’ya karşı Aralık ayı sonunda XRP ödemelerini “yasa dışı” olarak askıya alması ve 5 milyon dolarlık bir zarara yol açması nedeniyle toplu dava açıldı. Davacı Junhan Jeong, davayı bu ayın başlarında benzer şekilde zarar gören diğer kullanıcılar adına Kaliforniya Kuzey Bölge Mahkemesi’nde açtı. Nexo, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa …

Nexo’ya XRP davası: Milyon dolarlık zararın tazmini isteniyor

Kripto para kredi ve mevduat hizmeti Nexo’ya karşı Aralık ayı sonucunda XRP ödemelerini “yasa dışı” olarak askıya alması ve 5 milyon dolarlık bir zarara yol açması nedeniyle toplu dava açıldı. Davacı Junhan Jeong, davayı bu ayın ilk haftalarında benzer şekilde zarar gören başka kullanıcılar adına Kaliforniya Kuzey Bölge Mahkemesi’nde açtı.

Nexo, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Ripple’a dava açmasından sonra süratle XRP ile krediyi geri ödeme ve XRP’yi teminat olarak kullanma olanağını ortadan kaldırdı. Bunu yapar iken de kullanıcılarına askıya alma bildiriminde bulunmadı. Etkilenen yüzlerce müşteri, token’larını satamadıklarından kredi-değer seviyesi korunamadı ve bu da bir dizi tasfiyeyi yanında getirdi.

Dava dosyasında, “Nexo, böylelikle müşterilerinin kredi-değer oranlarını (LTV) korumalarını fiilen yasakladı ve daha sonra ise LTV oranlarını korumadıkları için onları cezalandırdı.” denildi. Davayı açan Jeong, teminat olarak yatırdığı 269 bin 300 dolar değerinde XRP’yi kaybettiğini iddia ediyor. Jeong, kendine ve başka büyülenen müşterilere duruşmada belirlenecek bir miktarda tazminat ödenmesini talep ediyor.