New York Borsası, Valkyrie Bitcoin ETF’ini listelemek için başvurdu

New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE), onaylanması durumunda Valkyrie şirketinin Bitcoin ETF paylarını listelemek için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) başvuru yaptı. Valkyrie ise söz konusu ETF için başvuruyu Ocak ayında yapmıştı. Şirket, başvuruda onaylandığı takdirde NYSE üzerinde listeneceğini, Coinbase Custody’nin fona saklama hizmeti sunacağını belirtmişti. SEC’nin, her talebe kabul ya da ret …

New York Borsası, Valkyrie Bitcoin ETF’ini listelemek için başvurdu

New York Menkul Değerler Borsası (NYSE), onaylanması vaziyetinde Valkyrie şirketinin Bitcoin ETF hisselerini listelemek için AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) müracaat yaptı. Valkyrie ise mevzubahis ETF için müracaatı Ocak ayında yapmıştı. Şirket, müracaatta onaylandığı takdirde NYSE üzerinde listeneceğini, Coinbase Custody’nin fona gizleme hizmeti sunacağını belirtmişti. SEC’nin, her öğrenci kabul veyahut ret gibi net bir cevaplaması için maksimum 240 günü bulunuyor.

Bugüne kadar bir hayli ETF başvurusu yapıldı ve bunların tamamı reddedildi. Gerekçe ise piyasadaki volatilite ve yönlendirme kuşkularıydı. SEC’nin bu şekilde reddettiği ETF’lerin sayısı 10’un üzerinde. 2021 senesi itibari ile bir ETF onayı ihtimalinin daha yüksek olduğu değerlendiriliyor. Hem de SEC’nin rekabeti engellemek için bir değil, ansızın fazla ETF’i aynı anda onaylayabileceği dile getiriliyor. Geçtiğimiz aylarda Kanada’da birkaç günlük müddet içinde üç ayrı Bitcoin ETF’i için yeşil ışık yakılmıştı. SEC’nin görevden ayrılan başkanı Jay Clayton, Ekim ayında yaptığı izahta müessesenin ETF önerilerini hâlâ değerlendirmeye açık olduğunu söylemişti.