Muhtemel ABD Hazine Bakanı Yellen’ın kripto para mesajları piyasayı sarstı

FED’in eski başkanı olan ve Biden yönetiminde Hazine Bakanı olarak görev alması beklenen Janet Yellen, bugün yaptığı açıklamada, terörizmin finansmanı noktasında kripto paraların ele alınması gereken bir mesele olduğuna vurgu yaptı. Senato Finans Komitesi toplantısında bir konuşma yapan Yellen, ABD’nin terörizmin finansmanında ortaya çıkan yeni araçlara karşı dikkatli olması gerektiğinin altını çizdi. Yellen, bir senatörün …

Muhtemel ABD Hazine Bakanı Yellen’ın kripto para mesajları piyasayı sarstı

FED’in daha önceki başkanı olan ve Biden idaresinde Hazine Bakanı olarak görev alması beklenen Janet Yellen, bugün yaptığı izahta, terörizmin finansmanı noktasında kripto paraların ele alınması şart olan bir sorun olduğuna vurgu yaptı. Senato Finans Komitesi toplantısında bir konuşma yapan Yellen, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin terörizmin finansmanında ortaya çıkan yeni araçlara karşı dikkatli olması gerektiğinin vurguladı. Yellen, bir senatörün suali üzerine verdiği cevapta, “Bu değişimi giderek sağlayacak olan teknolojilerle beraber bizim de terörizmin teknolojik şekilde finansmanı gibi meselelerle mücadelemizin değişmesi gerekmektedir. Burada da kripto paralar, bizim alaka duyduğumuz ehemmiyetli konulardan bir tanesidir.” ifadelerini kullandı. İlginizi çekebilir.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin müstakbel Hazine Bakanı Yellen’ın 4 Bitcoin izahı Yellen, sözlerinin devamında ise “Kripto paraların çoğunun esasen yasaya aykırı finansmanda kullanıldığını düşünüyorum. Sanırım kullanımlarını kısıtlayabileceğimiz yolları incelememiz ve bu kanallar aracılığıyla kara para aklanmadığından emin olmamız gerekiyor.” diye konuştu. Kripto paraların yasa dışı işlemlerde kullanımı ne kadar? Yellen, kripto paraların çoğunun yasa dışı işlemler için kullanıldığını vurgularken veriler bunun tersini gösteriyor. Chainalysis verileri, 2019 senesinde tüm kripto para işlem hacminin yüzde 2.1’inin suç faaliyetleriyle ilişkili olduğunu, 2020’de bunun yalnızca yüzde 0.30 düzeyinde gerçekleştiğine işaret ediyor.