Mobilden, anında ve ıslak imzasız Akbanklı olma dönemi başlıyor

Uzaktan banka müşterisi olma uygulaması başlıyor. Akbank da bu döneme hazır. Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil; artık şubelere gelmeden, mobilden, anında, istenilen yer ve zamanda, kâğıtsız, ıslak imzasız Akbanklı olmanın mümkün olduğunu söylüyor. Uzaktan banka müşterisi olma uygulamasının başlamasıyla beraber bankacılıkta da yeni bir çağ başlıyor. Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Türkiye’yi geleceğe taşıyacak öncü […]

Mobilden, anında ve ıslak imzasız Akbanklı olma dönemi başlıyor

Uzaktan banka müşterisi olma uygulaması başlıyor. Akbank da bu döneme hazır.

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil; artık şubelere gelmeden, mobilden, hatıranda, istenilen yer ve vakitte, kâğıtsız, ıslak imzasız Akbanklı olmanın olası olduğunu söylüyor. Uzaktan banka müşterisi olma uygulamasının başlamasıyla birlikte bankacılıkta da yeni bir çağ başlıyor. Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Türkiye’yi geleceğe taşıyacak lider banka olma vizyonuyla Akbank’ta uzun müddettir bütünsel bir dijital dönüşüm taktiğini hayata geçirdiklerini belirtiyor. Değişime liderlik ederek müşterilerin hızla değişen davranış ve beklentilerini karşılarken, geleceğin bankacılığını bugünden sunmak için çalıştıklarına değinen Binbaşgil, yeni legal tertip etmenin resmi gazetede yayınlamasıyla yakın vakitte hayatımıza girecek uzaktan müşteri olma sürecinin sektörde yeni bir dönemi başlatacağına dikkat çekiyor.

FİNANSAL KAPSAYICILIK HIZLA GELİŞECEK

Uzaktan müşteri edinimi ile ilgili da hizmet vermek için hazır olduklarını söyleyen Hakan Binbaşgil, “Hizmetlerimizden yararlanmak isteyenler, beynelmilel tasarım ödüllerine sahip uygulamamız Akbank Mobil’i mobil aletlerine indirerek, şubelerimize gelmeden diledikleri yerden ve istedikleri vakit, dakikalar içerisinde, kâğıtsız, imzasız Akbanklı olabilecekler” diyor. Müşterilerin İhtiyaç duydukları temel bankacılık ürünlerine hatıranda erişebileceklerini de aktarıyor. Sürdürülebilirliği, sürdürülebilir finansman, insan ve toplum, ekosistem idaresi ve abuhava farklığını içeren geniş bir kapsamda ele alıdıklarının vurgulayan Hakan Binbaşgil, bu bağlamda dijital bankacılığı bu arada finansal kapsayıcılığı hızla geliştirmek için de ehemmiyetli bir araç olarak görüdüklerini de vurguluyor. “Müşterilerimize sunduğumuz dijital ve yenilikçi ürün ve hizmetleri geliştirerek yaygınlaştıracağız” diyen Binbaşgil, bu yeni dönemin hedeflere erişmede ehemmiyetli bir tesiri olacağını da düşünüyor.

“MOBİLDEN AKBANKLI OLANLARA PEK ÇOK AVANTAJ SUNACAĞIZ”

Uçtan uca dijitalleşen müşteri olma süreciyle beraber bankacılık sektöründe de yeni bir dönem başlayacak. Akbank Taktik, Dijital Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Burcu Civelek Yüce, kullanıcılar bu yeni legal tertip etme sayesinde, Akbank Mobil’i indirip bilgilerini girerek ve kısa bir video müzakeresi yaparak dakikalar içinde Akbank müşterisi olabilecekleri bilgisini veriyor. Burcu Civelek Yüce, şöyle devam ediyor: “Müşterimiz olmak için Akbank Mobil‘i indirenler vadesiz hesap, banka kartı, kredi ve kredi kartı müracaatlarını da hatıranda yapabilecekler. Üstelik onaylanan kredi ve kredi kartı müracaatlarında, müşteri olma sürecinin nihayetinde, kredi hesaplarına yatmış, kredi kartları kullanıma açılmış olacak. Böylelikle kullanıcılar, son derece yalın ve akıcı bir tecrübeyle diledikleri yerden diledikleri zaman Akbank müşterisi olurken aynı zamanda pek çok temel bankacılık ürününe de kısa müddette sahip olabilecekler.” Akbank Mobil’den bu dijital süreçle Akbank müşterisi olanlara sene süresince avantajlar da sunulacak. Mobilden Akbank müşterisi olanlar, bir sene süresince EFT/Havale, sınır üstü para çekme ve ortak ATM işlemlerinden fiyatsız yararlanabilecek. Akbank Mobil’den müşteri olanları günlük alışkanlıklarıyla yeni avantajlara sahip olabilecekleri güzel bir sürpriz daha bekliyor olacak.

300’DEN FAZLA İŞLEV

Burcu Civelek Yüce, Akbank Mobil’de 300’den fazla işlevle müşterilerinin bankacılık ihtiyaçlarına son derece bütünsel bir yaklaşımla çözüm sunduklarına dikkat çekiyor. Uygulamanın arkasında kuvvetli analitik modeller olduğunu, bu sayede müşterilerinin ihtiyaçlarını anladıklarını ve proaktif çözümlerle ihtiyaç hatıranda onların yanlarında bulunduklarını kaydeden Burcu Civelek Yüce, akıllı arama servisiyle gereksinim duyulan tüm hizmetlere kolayca ulaşılabildiğini de dile getiriyor. Akbank Mobil’de para transferleri, ödemeler gibi günlük bankacılık işlemlerinde bir hayli yenilikçi hizmet hayata geçirdiklerine değinen Burcu Civelek Yüce, “Sözgelimi müşterilerimiz QR kod ve bluetooth teknolojilerinin de içinde bulunduğu beş değişik metotla para transferi yapabiliyorlar. Telefon kılavuzuna kaydeder gibi alıcıları kaydedip, akıllı sistemlerimiz sayesinde geçmiş verilere dayanarak önerdiğimiz para transferlerini görebiliyorlar ve işlemlerini saniyeler içinde bitirebiliyorlar” diyor. Ürün müracaatlarını Akbank Mobil’den çok hızlı gerçekleştirebildiklerini, ürün ve servislere ait muhtevalar sayesinde satın alma kararı öncesinde gerek duydukları bilgilere ulaşabildiklerini de söylüyor. Burcu Civelek Yüce, 2020’de hayata geçirdikleri yatırım menüsüyle müşterilerin Akbank Mobil’i birikimlerini ve yatırımlarını değerlendirmek için de etkin bir şekilde kullanabildiklerini kaydediyor.

BİYOMETRİK KONTROLLER VE GÖRÜNTÜLÜ MÜZAKERE ADIMLARI

Akbank Teknoloji ve Operasyon Genel Müdür Yardımcısı İlker Altıntaş ise yeni dönem için çalışmaların çok başladığını ve teknolojik hazırlıkların bitirdiğini belirtiyor. Altıntaş, “Akbank olarak dijitalleşme vizyonumuz, güçlü teknolojik altyapımız, en aktüel ve yeni teknolojilerle daimi geliştirdiğimiz uygulamalarımız, çağdaş data merkezimiz ve iletişim altyapımız, yetkin ve deneyimli ekiplerimizle bu yeni döneme hazırız” diyor. İlker Altıntaş; uzaktan müşteri edinimi için ileri teknolojileri kullanarak tasarladıkları süreci baştan sona OCR (Otomatik Karakter Tanıma), NFC (Yakın Mesafe İletişim), biyometrik kontroller ve görüntülü müzakere adımlarıyla; birbirini bitiren, çapraz teyitlerin yapıldığı tek bir seans şeklinde tasarladıkları bilgisini paylaşıyor. Mobil uygulama üzerinden ilerleyecek süreçte OCR ve NFC teknolojilerini kullanarak müşterin kimliğine konusunda tüm doğrulamaları gerçekleştireceklerine dikkat çeken Altıntaş, müşterilerin güvenliği için titizlikle tasarladıkları süreçte ihtiyaç duyulan doğrulamalar için ileri kripto teknikleri ve otantikasyon metotlarından yararlanacaklarının da vurguluyor. “Güvenli, hızlı ve en iyi müşteri tecrübenini amaçlıyoruz” İlker Altıntaş/Akbank Teknoloji ve Operasyon Genel Müdür Yardımcısı, “Kimlik kontrolünün hemen peşinden işlemi yapan kişinin sahiden kimlik sahibi olduğunu teyit etmek için müşterinin selfie görüntüsü ile kimlik kartı üzerindeki biyometrik resmini eşleştirirken bir yandan da canlılık testleri yapacağız. NFC ve biyometrik kontrollere ek olarak, özel güvenlik eğitimleri almış çalışanlarımızın müşterilerimizle yapacağı görüntülü müzakere ile destekleyeceğimiz sürecimizin güvenli, hızlı, pratik ve en iyi müşteri tecrübesi ile bitirmesini amaçlıyoruz. Şubelerimize gelmelerine gerek kalmadan, diledikleri yerden, dakikalar içerisinde isteyenleri Akbanklı yapabiliyor olabilmek bankacılık sektörü açısından ehemmiyetli bir adım. Çok ehemmiyetli değişimler yaratacağını öngörüyoruz, milyonlara hoş geldin demeye hazırız” diye konuştu. “Akbank Asistan teknik açıdan çok kuvvetli bir chatbot” Burcu Civelek Yüce/Akbank Taktik, Dijital Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı şöyle konuştu: “Akbank müşterilerinin uygulama içinden erişerek finansal işlem yapabileceği, merak ettiği suallerin yanıtını bulabildiği chatbot Akbank Asistan, yapay zekâ ile çalışıyor. 165 işlemde müşterilere yardımcı olabilme yeteneğine sahip. Bunların 75’ini ise baştan sona bitirebiliyor. Yüzde 80 manaya yeteneğine sahip, teknik açıdan çok kuvvetli bir chatbot. Ayrı olarak yeniden tecrübe ve tasarım vurgumuz chatbot’umuza da yansıdı. Akbank Asistan deneyimini uluslararası bir ajans ile birlikte sıfırdan tasarladık. Karakterini, diyaloglarını ve müşterilerimizin yaşayacağı deneyimi en ince ayrıntınına kadar çalıştık. Müşterilerimiz Akbank Asistan sayesinde Akbank Mobil’de kendilerini yalnız hissetmeyecekler.”