Mike Novogratz: XRP topluluğu aşiret gibi

Başta Bitcoin ve Ethereum olmak üzere kripto paralara yaptığı yatırımlarla bilinen ünlü iş insanı Mike Novogratz’tan XRP topluluğuna eleştiri geldi. Galaxy Digital CEO’su, XRP yatırımcılarını, 11 Eylül saldırılarının komplo teorisi olduğunu belirten ve sadece kendi inandıklarının doğruluğunu savunan kişilere benzetti. “0.25’ten aldım şu an 18 dolar” Bir Youtube kanalının canlı yayınına katılan Novogratz, insanların şu …

Mike Novogratz: XRP topluluğu aşiret gibi

Başta Bitcoin ve Ethereum olmak üzere kripto paralara yaptığı yatırımlarla bilinen tanınmış iş insanı Mike Novogratz’tan XRP topluluğuna tenkit geldi. Galaxy Digital CEO’su, XRP yatırımcılarını, 11 Eylül saldırılarının komplo kuramı olduğunu belirten ve yalnızca kendi inandıklarının doğruluğunu müdafaa eden kişilere benzetti. “0.25’ten aldım şu an 18 dolar” Bir Youtube kanalının canlı yayınına katılan Novogratz, insanların şu anda trade yapmaktan mesut oldukları bir dönemde olduğunu belirtti ve “Sadece 5 ay önce 0.25 dolar olan LUNA’dan aldım ve şu an 18 dolar. İnsanların hayatında böyle şeyler çok fazla olmuyor. Buna karşın her trade’e kamikaze gibi girmemelisiniz ve ayarlamalarınızı ana paranızı kaybetmemek üzerine yapmalısınız” diye konuştu.

“XRP topluluğu Trump müdafaa edicileri, aşiretler ve 9/11 komplocuları gibi…” XRP konusunda de düşünceleri suallen Novogratz, kendisinin de yatırımı olduğunu ancak yalnızca bir grup yatırımcının elinde çok fazla XRP tutması nedeniyle bu yatırımın asla hoşuna gitmediğini söyledi ve son zamandaki ücret artışıyla ilgili ise şu ifadeleri kullandı: “Benim XRP’yi sevmememin arkasında yalnızca SEC’nin açtığı dava yok. Bir grup elinde çok fazla XRP tutuyor. Bu asla hoşuma gitmedi. Ücret neden mi artıyor? Kripto piyasası aslında biraz da böyledir. İngiltere’deki futbol mücadeleleri gibi… Sonuna kadar kendi takımlarını müdafaa ederler. XRP topluluğu da yıllar geçtikçe bu şekilde evrildi. Neye inanmak istiyorlarsa ona inanıyorlar. Aşiret kültürü gibi… Bana biraz da Trump müdafaa edicilerini anımsadıyorlar. Seçimleri hırsızlıkla kaybettiklerine inanıyorlar veyahut 11 Eylül saldırılarının komplo olduğuna inananlar var. Onlar gibiler… Bazen doğruyu görmek istemiyorlar” yorumunu yaptı. “Tabii ki Dogecoin almamalısınız” XRP topluluğunun hareketlerinin, Dogecoin de dahil olmak üzere tüm kripto topluluğunda da olduğunu belirten başarılı iş insanı “Bana her gün kaç tane akıllı insanın ‘Dogecoin almalı mıyım?’ diye sorduğuna inanamazsınız.

Hayır, tabii ki almamalısınız. Hem de 42 sentte olduğu için satmalısınız. Fakat kripto piyasaları böyle. Arkanızda bir silahlı güç varsa ve piyasa da güçlüyse o vakit herkes o yanlışın doğru olduğuna inanıyor. Çok fazla eğitimsiz ve bilgisiz yatırımcı var.” diye konuştu. “Bitcoin portföyün merkezinde olmalı” Novogartz ayrı olarak bir portföyün merkezinde dijital altın olması sebebiyle Bitcoin’in olması gerektiğini belirtti: “Bence bir portföyün merkezinde Bitcoin olmalı. Dijital altın olması nedeniyle Bitcoin uzun müddet daha hayatımızda olacak. Ethereum merkeziyetsiz süper bilgisayar ekosisteminin galibi gibi gözüküyor. Ona Solana gibi bir hayli rakip de geldi. Sepetinizde bunun gibi işe yarayan varlıklar dışında fonlar varsa, siz bir ponzi oyununun içindesiniz demektir. Litecoin, BSV, BCH, XRP… Bunlar işe yaramaz coin’ler… Para kazanamaz mısınız? Tabii ki kazanırsınız fakat ‘Gamestop’ olayı gibi olur.”