Merkez Bankası’nın kripto para yönetmeliğine karşı iptal davası açılıyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Türkiye ve dünyada kripto para piyasasının gündemine oturan kripto varlıklarla ödeme alınmasını önleme adımına karşı dava açılıyor. Hukuk şirketi GlobalB’nin kurucu ortağı Sima Baktaş, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Kurucu ortağı olduğum GlobalB A. Ş. olarak kripto para ile kayıt aldığımız ve gelecek iş planımızda kripto para ile ödeme iş modelimiz olmasından …

Merkez Bankası’nın kripto para yönetmeliğine karşı iptal davası açılıyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Türkiye ve dünyada kripto para piyasasının gündemine oturan kripto varlıklarla ödeme alınmasını tedbire adımına karşı dava açılıyor. Hukuk şirketi GlobalB’nin kurucu ortağı Sima Baktaş, Twitter’dan yaptığı izahta, “Kurucu ortağı olduğum GlobalB A. Ş. olarak kripto para ile kayıt aldığımız ve gelecek iş tasarımızda kripto para ile ödeme iş modelimiz olmasından dolayı Merkez Bankası’nın kripto para ödemelerini yasaklayan yönetmeliğine karşı iptal davası açıyoruz.” diye konuştu.

Baktaş, alakalı yönetmeliğin Borçlar Yasayı’nun 26. Maddesindeki “Kontrat Özgürlüğü İlkesi”ne ters olduğunu müdafaa ediyor. Yönetmelik kararlarının yasalara ters tertip edemeyeceğini söyleyen Baktaş, “Bu yüzden bu yönetmeliğin iptali gerekir.” ifadesini kullandı. Ne olmuştu? 16 Nisan 2021 tarihli ve 31456 sayılı Resmi Gazete’de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Konusunda Yönetmelik” yayınlandı. Yönetmelikte kripto varlıkların ödemelerde direk veyahut endirekt şekilde kullanılamayacağı, kripto varlıkların ödemelerde direk veyahut endirekt şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamayacağı belirtildi. Mevzubahis yönetmeliğin 30 Nisan 2021 tarihi itibari ile yürürlüğe gireceği kaydedildi.