‘Meme’ token furyasında son nokta: Loser Coin

Kripto para evreni inanması güç günler yaşamaya devam ediyor. Bitcoin’in durdurulamaz yükselişinin ardından bazı altcoin’lerin rekor üstüne rekor kırmaları, Ethereum’un 4 bin 200 dolar seviyelerine gelmesi derken şimdi de tamamen fenomen kültürüne dayanan ve başını Dogecoin’in çektiği bir furya yatırımcılardan ilgi görüyor...

‘Meme’ token furyasında son nokta: Loser Coin

Kripto para evreni inanması güç günler yaşamaya devam ediyor. Bitcoin’in durdurulamaz yükselişinin hemen peşinden kimi altcoin’lerin rekor üstüne rekor kırmaları, Ethereum’un 4 bin 200 dolar düzeylerine gelmesi derken şimdi de tamamiyle fenomen kültürüne dayanan ve başını Dogecoin’in çektiği bir furya yatırımcılardan alaka görüyor. Dogecoin, Shiba Inu ve bir hayli ismini hiç duymadığımız token’lar “pump”lanırken şimdi de altında hiçbir teknik özellik barındırmayan, tamamen felsefi ve emelsiz bir coin daha çıktı: Kaybeden coin! (*Loser coin) Emeli ve teknik ekibi yok fakat ücret artıyor CoinDesk’in aktardığına göre, Çin’de iki tane geliştirici tarafından oluşturulan “Kaybeden coin”in kısaltması LOWB ve bu kelime Çince okunduğunda tamamen küçümseyici bir kelime mananına geliyor. Takriben 100 milyarlık arzı bulunan coin’in gelişticilerinin, Çin’de bir sosyal medya “Bana sor” etkinliğine katılmaları ve verdikleri yanıtlarla bir anda viral olmalarıyla son 24 saatte çok ciddi yükseliş yaşayan LOWB, yüzde 100’den fazla artış gördü.

LOWB bu arada Binance Smart Chain üzerinde çalışan PancakeSwap gibi, merkeziyetsiz bir platformda dijital varlıkların değiş tokuş edilmelerine de yarıyor. LoserSwap protokolü BSC üzerinde de mevcut ve LOWB/USDT çifti PancakeSwap üzerinde işlem görüyor. “Söz veriyoruz, kaçmayacağız” LOWB’un ortaya çıkış emelinin arkasındaki felsefe ise Çin’de herkeste az veyahut çok vâr olan kendini küçümseme duygusu… Burada gelişticiler kendilerini büyük oyuncular tarafından daimi tasfiye edilen küçük yatırımcılara benzeterek bir nevi vaziyetlerini kabulleniyorlar. Projenin internet sitesinde geliştiriciler izah bölümünde katiyen kendi havuzlarına koyulan fonları alıp kaçmayacaklarına söz veriyorlar: “Çin’de 4. sınıf bir şehirden çıkan fukara bir geliştirici, aynı mukadderata sahip olan bir başka programcıyla bu projeyi başlattı. Token’ın isimi LOWB. Okunuşu da bu şekilde… Projenin hiçbir mantığı yok. İki geliştirici de tüm birikimlerini buradaki likidite havuzuna koydu. Biz, havuzlara yatırılan paraları alıp kaçmayacağımıza söz veriyoruz” Sitede verilen bilgilede ayrı olarak ileriki dönemde airdrop’larla kullanıcılara 20 milyar, madencilik havuzlarına yeniden 20 milyar ve likidite madenciliği yapanlara da 50 milyar LOWB token’ı dağıtılacağı belirtiliyor.

Projenin geliştiricileri o kadar emelsiz ki, geri kalan 10 milyar token ile ne yapacaklarına daha karar dahi vermediklerini belirtiyorlar. Gate.io listeledi, hayran sayfaları açıldı Token ve proje için şimdiden az da olsa hayran sayfaları ve hesapları açılması da dikkat çekiyor. Çok sert iniş ve çıkışlar yaşayan token şu anda büyük borsalardan Gate.io’da listelenmiş vaziyette… Telegram grubunda 2 bin kişi var Projenin resmi Telegram grubunda 2 binden fazla kişi bulunuyor ve rakam her dakika artıyor. Buradaki kulanıcıların bazılarının şaka yollu bazılarının ise ciddi şekilde “Bu token’dan nasıl zengin olabiliriz” konusunu tartışmaları da dikkat çekiyor. Burada yer alan bilgiler, yatırım tavsiyesi dahilinde değildir. Kripto paralar, rizikolu bir yatırım olmakla beraber bir internet şakası olarak ortaya çıkan ‘meme’ token’larda bu riziko, çok daha yüksektir ve tüm paranızı kaybetmenize sebep olabilirler.