Mastercard ve Gemini’dan harcadıkça Bitcoin kazandıran kredi kartı

Kripto para ve finans dünyasının “Winklevoss kardeşler” olarak da bildiği Cameron ve Tyler Winklevoss ikizlerinin sahibi olduğu Gemini borsası, ünlü ödeme şirketi Mastercard ile anlaştı. Borsa, ilk kez Ocak ayında açıkladığı kripto para ödüllü kredi kartı için Mastercard ile ortaklık kurdu. Bu ortaklık Mastercard’ın ilk kripto para ortaklığı olma özelliğini taşıyor ve anlaşmayla birlikte Mastercard, …

Mastercard ve Gemini’dan harcadıkça Bitcoin kazandıran kredi kartı

Kripto para ve finans dünyasının “Winklevoss kardeşler” olarak da bildiği Cameron ve Tyler Winklevoss ikizlerinin sahibi olduğu Gemini borsası, tanınmış kişi ödeme şirketi Mastercard ile anlaştı. Borsa, ilk sefer Ocak ayında izah ettiği kripto para ödüllü kredi kartı için Mastercard ile ortaklık kurdu. Bu ortaklık Mastercard’ın ilk kripto para ortaklığı olma özelliğini taşıyor ve anlaşmayla beraber Mastercard, Gemini kart için özel bir ağ görevi görecek. Gemini kart bir kredi kartı işlevi görüyor ve kazanılan puanlar Bitcoin ve diğer kripto paralar olarak kullanıcının hesabına geçiyor. Ocak ayında izah eden projenin yaz aylarında AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’nin 50 eyaletinde tamamiyle hayata geçmesi tasarılanıyor.

Gemini kart, Mastercard’ın geçerli olduğu her işletmede kullanılabilecek. Kart, kullanıcılara yüzde 3’e kadar kripto para ödülü dağıtıyor. Borsadan kartın sınırıyla alakalı daha ayrıntılı bir izah yapılmadı ancak müşteriler normal bir kredi kartında olduğu gibi bu kartı kullanabilecek ve sınırlarının müsaade ettiği ölçüde alışveriş yapabilecekler. Ödenmeyen borçlar için de ürem uygulanacak. Kart sahiplerinin, Gemini borsasında bulunan kripto paralardan kazanmaları için harcamalarını dolar üzerinden yapmaları gerekiyor. Ödül oranları, yemek, süpermarket ve diğer harcamalara göre değişiyor. Ödüller anlık kazanılacak Müşteriler, kripto ödülleri alışverişlerini veyahut harcamalarını yaptıkları anda kazanacaklar. Dolayısıyla kripto para hatıranda ele geçirilecek ve ücret artış veya azalmasına göre kişi kripto para üzerinde istediği işlemi yapabilecek. Malum normal kredi kartlarında ödüller aylık olarak kazanılıyor. Gemini’dan, kredi kartı izahı yapılmasının hemen peşinden 140 binden fazla kişi kart için bekleme listesine girmişti. Kripto paralara ürem vermesiyle bilinen BlockFi platformunun da bu yıl Bitcoin ödüllü kredi kartını çıkarması bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde Nasdaq’ta listelenen Coinbase borsasının da Visa’yla anlaşmalı olduğu debit kartı da bu yıl çıkacak. Coinbase’in kartında kullanıcılar dolar değil, kripto para ya da sabit coin harcamak zorunda… Ödüller de Stellar Lumens ve Bitcoin olarak dağıtılıyor.