Litecoin Kurucusu, LTC’nin Avantajlarını CNBC’de Anlattı

Litecoin kurucusu Charlie Lee CNBC’de yaptığı son açıklamalarda, Litecoin ile Bitcoin arasındaki farkları dile getirdi. Lee, Litecoin’in (LTC)…

Litecoin Kurucusu, LTC’nin Avantajlarını CNBC’de Anlattı

Litecoin kurucusu Charlie Lee CNBC’de yaptığı son izahlarda, Litecoin ile Bitcoin arasındaki farkları ifade etti. Lee, Litecoin’in (LTC) daha ucuz ve daha hızlı olduğu konusundaki geçmiş yorumlarını yineledi. Bunların yanında CNBC her ne kadar seyrek Litecoin’den söz etse de Charlie Lee’nin CNBC’de bulunmasının ehemmiyetli olduğu düşünülüyor. Zira böylelikle Lee, Litecoin’i  ana akım medyada tanıtma fırtsatı buldu. Madencilik Farklılıkları Charlie Lee, Bitcoin’in “lite” sürümü olma niyetiyle Ekim 2011’de Litecoin’i piyasaya sürdü. Bir kopya olarak LTC, BTC bir hayli benzerliği paylaşıyor. Ancak Litecoin’in, Bitcoin gibi SHA-256 algoritmasının yerine Scrypt Proof-of-Work (PoW) algoritmasını kullanıyor olması temel farklılığı oluşturuyor.

Madencilik ile piyasaya sürülen kripto para birimleri bunu bir CPU, GPU veya ASIC madencisi kullanılarak gerçekleştirilebilir. ASIC madencileri, hedef data dizesini eşleştirmek ve bloğu “kazanmak” için saniyede daha fazla karma (tecrübe) üretebilirler. Bu yüzden ASIC madencilerinin diğer madencilik araçlarına göre bariz bir avantajı vardır. Bu koşullar altında Bitcoin madenciliği bir ASIC “silahlanma yarışı”na ve sadece kaynakları iyi olanların oynayabileceği bir oyuna dönüştü. Litecoin geliştiricileri, ASIC madenciliğine daha az duyarlı olduğu için Scrypt’i seçiyor. Scrypt ASIC madencileri o vakitten beri kullanılabilir hale gelirken, ağdaki madenciliğin ehemmiyetli bir bölümü hala CPU ve GPU aracılığıyla gerçekleşiyor ve Litecoin madenciliğini sıradan insanlar için daha ulaşılabilir bir tercih haline getiriyor.

Daha Hızlı Onay Müddetleri Farklılıkları büyüten Lee, Litecoin‘in daha hızlı onay müddetlerine ve daha yüksek token arzına sahip olduğundan söz etti ve “Bu arada daha hızlı, Bitcoin‘den daha fazla token’a sahip, dört kat fazla token’a sahip ve ayrı olarak dört kat daha hızlı. Başka bir deyişle Bitcoin işlemleri her on dakikada bir gerçekleşir, Litecoin işlemleri vasati olarak her iki buçuk dakikada bir gerçekleşir.” sözlerini kullandı. Ancak Lee’ye göre Litecoin’i bir alışveriş aracı olarak daha uygun kılan şey, sunduğu düşük fiyatlardır. Tüm bu nedenlerden dolayı, Litecoin büyük hacme sahip bir varlık olarak kalmayı muvaffak olurken, Namecoin ve Peercoin gibi projeler belirsizliğe gömüldü.