Kurumların Bitcoin (BTC) Yatırımı Yapmasını Bu İki Konu Mu Engelliyor?

Her ne kadar son zamanlarda MicroStrategy ve Tesla gibi büyük firmalar Bitcoin (BTC) yatırımı yaptığını açıklasa da henüz…

Kurumların Bitcoin (BTC) Yatırımı Yapmasını Bu İki Konu Mu Engelliyor?

Her ne kadar günümüzde MicroStrategy ve Tesla gibi büyük firmalar Bitcoin (BTC) yatırımı yaptığını izah etse da daha kurumlar arasında bu vaziyet normal bir hal almış değil. Son vakitlerde müesseselerin ne olursa Bitcoin alacağı veyahut ne olmazsa Bitcoin’den vazgeçeceği konularının oldukça gündemde olduğunu görüyoruz.

Müesseseler Neden Çekimser Kalıyor?

Galaxy Digital’in eş başkanı Damien Vanderwilt, güvenlik kaygısı ve vergi belirsizliğinin kripto yatırımı için caydırıcı olabileceğini ifade etti. Vanderwilt Bloomberg’e yaptığı izahlarda, “Şirketler ve müessesesel müşterilerle yaptığımız sohbetleri ve sektöre yatırım yapmayı düşünen bu müesseselerin rastgele bir bölümünü düşündüğümüzde ilk meselenin güvenlik olduğunu görüyoruz.” ifadelerini kullandı. Vanderwilt’e göre müesseseler satın aldıkları varlıkların güvenli, ulaşabilir ve emniyetli olmasını istiyor.

Buna ek olarak popüler isim, bilhassa şirketler için ikinci dereceden meselenin vergi muamelesi ve özellikle AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de GAAP muhasebesi altında Bitcoin’in parasal olmayan bir varlık olarak görülme şekli olduğunu dile getiriyor. Tüm bunların yanında Vanderwilt, tüm bu konuların çözülemez konular olmadığını, yalnızca vakit alacağını dile getirdi. Müessesesel Yatırımlar ve Bitcoin Bloomberg, finans yöneticilerinin %5’inin Bitcoin satın almayı düşündüğünü belirtti. Bu %5’lik rakam, araştırma şirketi Gartner tarafından yakın zamanda yayınlanan ve 77 finans yöneticisinin Şubat anket neticelerini detaylı olarak izah eden bir rapordan geldi. 16 Şubat’ta Gartner’ın raporla alakalı olarak yaptığı izahta, “Şubat 2021’de ankete katılan Finans Yöneticilerinin sadece %5’i Bitcoin’i 2021’de müessesesel varlık olarak tutmayı tasarladıklarını söyledi.” ifadelerini kullandı. Diğer taraftan MicroStrategy, MassMutual, Tesla ve Square’in hepsi Bitcoin’e milyonlarca dolar yatırım yaptı. MicroStrategy, varlığa 1 milyar dolardan fazla harcadı ve yakın zamanda BTC’ye bir milyar daha yatırım yaptığını izah etti. Ayrı olarak Square de günden güne BTC yatırımını arttıran firmalar arasında bulunuyor.