Kripto Suçu 2020'de Tüm Kripto Para Birimi Faaliyetlerinin Sadece% 0.3'üne Düştü

Blockchain analitik firması Chainalysis tarafından yapılan bir araştırma, kripto para birimi ile ilgili suçların önemli ölçüde düştüğünü buldu. Tüm kripto faaliyetlerinin cezai payı 2020'de sadece% 0,34'e düştü. Bu, ABD Hazine Bakanı adayı Janet Yellen ve ECB Başkanı Christine Lagarde'nin kripto para birimlerinin çoğunlukla yasadışı finansman için kullanıldığına dair son açıklamalarıyla çelişiyor. Kripto Suçu […]

Kripto Suçu 2020'de Tüm Kripto Para Birimi Faaliyetlerinin Sadece% 0.3'üne Düştü

Blockchain analitik firması Chainalysis tarafından yapılan bir araştırma, kripto para birimi ile ilgili suçların önemli ölçüde düştüğünü buldu. Tüm kripto faaliyetlerinin cezai payı 2020'de sadece% 0,34'e düştü. Bu, ABD Hazine Bakanı adayı Janet Yellen ve ECB Başkanı Christine Lagarde'nin kripto para birimlerinin çoğunlukla yasadışı finansman için kullanıldığına dair son açıklamalarıyla çelişiyor. Kripto Suçları 2020'de Düştü Chainalysis, bu hafta 2021 Kripto Suç Raporundan bazı bulgular paylaştı. Blockchain analitik firması, "kripto para biriminin suçlular için cazip olmaya devam ettiğini ve bunun birincil olarak sahte doğası ve kullanıcıların anında dünyanın herhangi bir yerine anında para göndermesine izin vermesinin kolaylığı nedeniyle" olduğunu kabul ederken, şunları açıkladı: İyi haber, kripto para birimiyle ilgili suç 2020'de önemli ölçüde düştü… 2020'de, tüm kripto para faaliyetlerinin cezai payı sadece% 0,34'e veya işlem hacminde 10,0 milyar dolara düştü. Buna karşılık, firma 2019'da "suç faaliyetinin tüm kripto para birimi işlem hacminin% 2,1'ini veya kabaca 21,4 milyar dolarlık transferleri temsil ettiğini" açıkladı. Şirket, geçen yıl, "Suç faaliyetlerinin yüzdesinin düşmesinin bir nedeni, genel ekonomik faaliyetin 2019 ile 2020 arasında neredeyse üç katına çıkmasıdır" dedi. 

Chainalysis Chainalysis, darknet piyasalarının ikinci en büyük suç kategorisi olduğunu belirtti. Önceki yıl 1,3 milyar dolardan artışla 1,7 milyar dolarlık kripto para birimi faaliyetini oluşturdu. Fidye yazılımı, sabıka adresleri tarafından alınan tüm fonların yalnızca% 7'sini oluşturuyordu ve bu, 350 milyon dolar değerindeki kripto para biriminin biraz altındaydı. Küçük olsa da, fidye yazılımı 2019'a göre% 311'lik bir sıçrama gördü. Chainalysis'in bulguları, Joe Biden’ın ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve ECB Başkanı Christine Lagarde için yaptığı son açıklamalarla çelişiyor. Yellen Salı günü, birçok kripto para biriminin "esas olarak yasadışı finansman için" kullanıldığını söyledi.

Bu arada Lagarde geçen hafta, Bitcoin'in "bazı komik işler" ve "tamamen kınanacak bir kara para aklama faaliyeti" yürüttüğünü söyledi. Kripto para endüstrisindeki birçok kişi, Lagarde’ın ifadesini "çirkin" olarak nitelendiren tanınmış bir ekonomist de dahil olmak üzere, açıklamalarındaki hataya dikkat çekti. "Hepimiz, küresel olarak kara para aklamanın büyük çoğunluğunun fiat para birimlerinde, özellikle ABD doları ve euro cinsinden yapıldığını biliyoruz."

Kripto suçlarının düşme oranı hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.