Kripto Paralar Kıpkırmızı: Piyasadaki Düşüşün Sebebi Ne?

Kripto para birimlerinin oldukça zor bir güne uyandıklarını ifade etsek yanlış olmaz. Başta lider kripto para birimi Bitcoin…

Kripto Paralar Kıpkırmızı: Piyasadaki Düşüşün Sebebi Ne?

Kripto para birimlerinin oldukça zor bir güne uyandıklarını dile getirsek yanlış olmaz. Başta öncü kripto para birimi Bitcoin olmak üzere hemen hemen tüm kripto para birimlerinde gözle görülür düşüşler var. Ancak bu noktada yalnızca kripto para birimlerinin değil genel olarak tüm piyasaların zor zamanlar geçirdiğini anımsatmak gerekiyor. Peki, kripto paralardaki bu kırmız rengin sebebi ne? Kriptolar neden Düşüyor? Ortaya atılan iddialara göre AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’deki kripto tertip etmelerini güçlendirmekle ilgilenen Amerika Başkanı Joe Biden, anapara kazancı vergilerini artırmak için Kurultay’ye bir öneri sunmaya hazır. Söylentiye göre, fiyatlar yatırımcıların şu anda ödemek zorunda oldukları fiyatların hemen hemen iki katına çıkmasına yol açacak. Ayrı olarak iddialara göre Biden, kimi sosyal programları sürdürmek için milyoner yatırımcılara en az %43,4 vergi uygulamak istiyor.

Konuya bildik kişilerin yaptığı izahlara göre mevzubahis teklif sadece bir seneden kısa bir müddet içinde 1 milyon dolardan fazla kazanan ve aynı müddet süresince varlıklarını elinde tutan yatırımcılar için geçerli. Başka bir deyişle bu vaziyetin başrol oyuncusu balinalar. Federal yasaya ek olarak yatırımcılar ayrı olarak her eyaletin yasalarına göre öngörülen yatırım geliri ve diğer fiyatlar için mevcut bir ek vergi ödemelidir. Bloomberg, New York ve California’daki milyoner yatırımcıların bu vaziyetten en kötü etkilenenler olabileceğini belirtiyor. Bitcoin Ücretindeki Sert Düşüş Bu haberlerin duyulmasının hemen peşinden tüm hafta karışık sinyaller veren Bitcoin (BTC) sert bir hamle ile 55.000 dolar düzeylerinden 48.500 dolar bandında kadar geriledi. Son 24 saat içinde %7’nin üzerinde düşen BTC’nin bir hafta öncesine göre de %20 daha düşük değerden işlem gördüğü söylenebilir. Bunlara ek olarak altcoin’lerde de benze ve hem de daha kötü tablolar var. Mesela; piyasa hacmi itibariyle en büyük ikinci kripto para olan ve bir gün önce yeni bir rekora imza atan Ethereum (ETH) %7, piyasa hacmi bakımından en büyük üçüncü kripto para Binance Coin (BNB) %10 ve piyasa hacmi bakımından en büyük beşinci kripto para birimi olan Ripple (XRP) %20 düştü.