Kripto para Verge’e (XVG) saldırı: “200 günlük işlem geçmişi silindi”

Gizlilik odaklı kripto para Verge’ün (XVG), zincirinde pazartesi günü başarılı Q saldırısının ardından 560 bin blokluk bir yeniden düzenleme (reorganizasyon) yapıldığı bildiriliyor. Kripto para araştırma ve veri şirketi CoinMetrics’ten Lucas Nuzzi‘ye göre, bu ilk 100 kripto para arasında yer alan bir proje için görülen en büyük zincir düzenleme işlemi. Kripto paranın en az 200 günlük …

Kripto para Verge’e (XVG) saldırı: “200 günlük işlem geçmişi silindi”

Saklılık odaklı kripto para Verge’ün (XVG), zincirinde pazartesi günü başarılı %51 saldırısının hemen peşinden 560 bin blokluk bir yine tertip etme (reorganizasyon) yapıldığı deklarasyonluyor. Kripto para araştırma ve data şirketi CoinMetrics’ten Lucas Nuzzi‘ye göre, bu ilk 100 kripto para arasında yer alan bir proje için görülen en büyük zincir tertip etme işlemi. Kripto paranın en az 200 günlük işlem geçmişinin silindiği dile getiriliyor. İlerleyen saatlerde Verge ekibinden de bir izah geldi.

Açıklamada, blok zincirinin ele geçirilmeye çalışıldığı ve madencilerle beraber çalışan geliştirme ekibinin hasarı önleyici bir düzeltme yayınladığı dile getirildi. Ayrı olarak 13 saat içinde her şeyin normale dönmesinin beklendiği kaydedildi. Litecoin’in kurucusu Charlie Lee, konu ile ilgili bir yorum yaptı ve takipçilerini %51 saldırılarına karşı direnci zayıf olan kripto paralar ile ilgili uyardı. Ağın işlem gücü oranla zayıf olan kripto paralar, %51 saldırısı rizikosu altında. NiceHash’ten yapılan işlem gücü kiralaması yoluyla bu kripto paralara karşı saldırı yürütmek az fiyatlı olabiliyor. Verge de onlardan biriydi. Bir başka örnek ise Bitcoin Gold. Verge, 2014 seneninde “Dogecoin Dark” isimi ile piyasaya çıktı. Yetişkin muhtevası sitesi Pornhub tarafından kabul edilen ilk kripto para olma özelliği taşıyan Verge, bu sayede hem kullanıcı tabanını hem de popülaritesini artırdı. XVG, gelişmelerin ardından yüzde 20 değer kaybı yaşadı.