Kripto para türev borsası Bybit, İngiltere’ye kapılarını kapatıyor

Kripto türev borası Bybit, 31 Mart itibariyle Birleşik Krallık’taki müşterilerine hizmet vermeyi durdurma kararı aldı. Şirketten yapılan açıklamada sebep olarak regülasyonlar gösterilirken şu ifadeler kullanıldı: “Finansal Yürütme Otoritesi’nin (FCA) kripto para türevlerini yasaklama kararına bağlı kalmak için Bybit Birleşik Krallık’taki müşterilerine verdiği bu hizmeti durdurma kararı almıştır. Müşterilerimizin bu ay sonuna kadar, tüm pozisyonlarını kapamalarını …

Kripto para türev borsası Bybit, İngiltere’ye kapılarını kapatıyor

Kripto türev borası Bybit, 31 Mart bakımından Birleşik Kraliyet’taki müşterilerine hizmet vermeyi durdurma kararı aldı. Şirketten yapılan izahta kapı aralayarak regülasyonlar gösterilirken şu ifadeler kullanıldı: “Finansal Yürütme Otoritesi’nin (FCA) kripto para türevlerini yasaklama kararına bağlı kalmak için Bybit Birleşik Kraliyet’taki müşterilerine verdiği bu hizmeti durdurma kararı almıştır. Müşterilerimizin bu ay sonuna kadar, tüm pozisyonlarını kapamalarını ve tüm fonlarını çekmelerini rica ediyoruz” Malum türevler, bir finansal ürünün ücretini takip eden varlıklardır ve Bybit borsasında bu vaziyet kripto paralar için geçerli. Müşteriler, bu ürünlerle işlem yaparken ellerinde rastgele bir varlık bulundurmuyor ve kaldıraçlı işlemlere yöneliyorlar.

Ancak Birleşik Kraliyet’taki FCA müessesesi kripto türev ürünlerini ve borsa yatırım senetlerini geçen yıl ani bir kararla yasaklama yoluna gitti. Yasaklamaya gerekçe olarak ise, türev ürünlerin bağlı olduğu kripto varlıkların değişken ve volatil tabiatı ile bu tür kripto türevlerine gerek olmaması gösterilmişti. Ocak 2021’de yürürlüğe giren yasakla beraber Bybit gibi bir takım borsalar ise vârolan müşterileriyle beraber bir takım kolay işlemlerini sürdürüyorlardı ancak bu durumun da sonuna gelindi. Borsadan yapılan izahta ayrı olarak Birleşik Kraliyet bolgesinden bağlanan IP adresileri ve mobil telefonların yeni azalık açma işlemlerinin de kabul edilmeyeceği belirtildi. Bir günde 11 milyar dolar Malum Bybit en büyük kripto türev borsalarından bir tanesi ve piyasa takip şirketi CoinGecko’ya göre borsada, yalnızca geçtiğimiz gün 10 işlem çiftinde takriben 11 milyar dolarlık işlem yapıldı.

Analitik data sağlayıcısı SimilarWeb’e göre de borsanın tüm müşteri kitlesinin yüzde 5’i Birleşik Kraliyet’tan geliyor. Borsadan yapılan izahta ayrıca ülkedeki yetkililerle hem daha önceki hem de yeni müşteriler için işlemlerin açılması ile ilgili müzakerelerin sürdüğü belirtildi.